Hlavní obsah

První „varovný výstřel“. Hackeři zaútočili na Nestlé a zveřejnili citlivá data

22. 3. 2022, 18:48 – Ženeva • Aktualizováno 22. 3. 2022, 22:06

Hackeři z hnutí Anonymous dali v pondělí firmám 48 hodin na to, aby ukončily své podnikání v Rusku. V opačném případě jim hrozili zničením. Trpělivost jim ale došla daleko dříve, neboť počítačové systémy největšího výrobce balených potravin na světě Nestlé napadli již v úterý. A rovnou získaná citlivá data zveřejnili.

Foto: Profimedia.cz

Lidé na demonstraci v australském Sydney vyzývají k bojkotu společnosti Nestlé kvůli tomu, že se nestáhla z Ruska.

Článek

K útoku na Nestlé se přihlásili hackeři z KelvinSecurity Group, kteří se hlásí k hnutí Anonymous. Ti zveřejnili na webu 10 GB dat, která pochází evidentně z interních systémů potravinářského gigantu – jde o e-maily, přístupové údaje, ale například také o přehled obchodních klientů.

Hackeři přitom opakovaně vyzvali tento švýcarský potravinářský gigant, aby opustil Rusko. Zveřejnění výše zmiňovaných dat označili za pouhý „první výstřel“, jak upozornil server HomeLand Security.

Co přesně tím hackeři mysleli, však v tuto chvíli není jasné. Teoreticky mohli získat více citlivých dat, která mohou zveřejnit, a tím ohrozit obchodní aktivity Nestlé. Varovaným výstřelem mohli myslet ale také to, že jde pouze o první útok a že další budou záhy následovat.

Nestlé nicméně v úterý večer uvedlo, že hackeři se k datům dostali již v únoru. „Nynější tvrzení o kybernetickém útoku na Nestlé a následném úniku dat není ničím podložené. Týká se případu z února letošního roku, kdy byla na krátkou dobu neúmyslně na internetu zpřístupněna některá náhodná a převážně veřejně dostupná testovací data B2B povahy (obchodní vztah mezi společnostmi, pozn. red.),“ uvedla pro Novinky.cz mluvčí české pobočky společnosti Nestlé Tereza Skrbková.

„Případ jsme rychle prošetřili a žádná další opatření už nebyla nutná. Kybernetická bezpečnost je jednou z našich hlavních priorit. Neustále monitorujeme IT prostředí a přijímáme veškerá opatření potřebná k zajištění naší kybernetické odolnosti,“ dodala Skrbková.

Neskoncujete s Ruskem? Zničíme vás, vyhrožují hackeři Nestlé i Raiffeisen Bank

Útoky mají začít ve středu

V pondělí totiž hnutí Anonymous dalo společnostem podnikajícím v Rusku ultimátum, aby své aktivity v zemi ukončily. „Vyzýváme všechny společnosti, které nadále působí v Rusku tím, že platí daně do rozpočtu kremelského zločineckého režimu: Stáhněte se z Ruska! Dáváme vám 48 hodin na rozmyšlenou, jinak budete pod naším cílem!“ uvedli hackeři na Twitteru.

V úterý večer přitom zbývalo do konce ultimáta již méně než 24 hodin. Velké útoky by hackeři měli podnikat podle vlastního vyjádření od středy.

Seznam společností, kterým hackeři vyhrožují, je přitom poměrně obsáhlý. Kromě společnosti Nestlé se na něm nachází například Burger King, Subway, Oreo, Bridgestone, Citrix, Marriott či Raiffeisen Bank.

Hackeři vyhlásili Rusku válku

Hnutí Anonymous vyhlásilo už na konci února Rusku kybernetickou válku, hackeři tak reagovali na invazi ozbrojených sil na Ukrajinu. Po prvním týdnu se jim podařilo napadnout 2500 ruských a běloruských cílů.

Nejčastěji využívali při těchto kybernetických nájezdech útoky typu DDoS (Distributed Denial of Service). Ty mají vždy stejný scénář: stovky tisíc počítačů začnou přistupovat v jeden okamžik na konkrétní server. Ten zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro běžné uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná.

Kybernetická válka: Anonymous napadli 2500 ruských a běloruských cílů

Podle serveru ABC News byly vyřazeny z provozu také weby Kremlu, ruské vlády a weby ruského ministerstva obrany. Přesně tímto způsobem vyřadili opakovaně z provozu také webové stránky stanice RT, dříve známé jako Russia Today.

Hackerům se nicméně podařilo také napadnout počítačové systémy ruské vesmírné agentury Roskosmos, Rusové kvůli tomu údajně ztratili kontrolu nad špionážními satelity. To se podařilo hackerské skupině NB65, která je k Anonymous přidružená.

Musí být potrestáni, zlobí se Rusové za hackerský útok na vesmírnou agenturu

Reklama

Související články

IT armáda o síle přes 300 tisíc lidí

21. 3. 2022, 11:11

Někteří z nich jsou ještě studenti, další mají běžná zaměstnání. Od války na Ukrajině je někdy dělí i tisíce kilometrů, přesto se ze svých domovů zapojili do...

Výběr článků