Hlavní obsah

Zeman navštívil v Lánech Klause

20. 12. 2004, 13:25 – PRAHA

Na předvánoční setkání přijel v neděli bývalý premiér Miloš Zeman do Lán na Rakovnicku, kam ho pozval prezident Václav Klaus s manželkou Livií. "Bylo to dlouho plánované setkání a mělo výsostně soukromý charakter," řekl ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek.

Foto: Dělej co tě baví
Článek

Zeman i se ženou Ivanou vyslechli v lánském kostele adventní koncert, na němž vystoupil houslista Václav Hudeček.

Klaus a Zeman se před téměř dvěma lety utkali v prezidentských volbách. Zatímco Zemanův návrat do politiky skončil fiaskem, Klaus triumfoval a stal se hlavou státu. Oba politici byli letitými politickými rivaly, zároveň se ale navzájem uznávali. Zeman například o Klausovi tvrdil, že byl jediným silným protihráčem, kterého na domácí politické scéně potkal.

Klaus navštívil bývalého předsedu vlády a ČSSD letos v lednu na chalupě na Vysočině, kde Zeman tráví důchod. Také tehdy uvedli, že se vyhýbali závažným politickým tématům a bavili se jako "dva chlapi", kteří si setkání slibovali již dlouho.

Podle Zemana se řada lidí domnívá, že přátelství mezi politiky je něčím neskutečným. "Oba dokazujeme, že tomu tak ne vždy musí být," uvedl v lednu bývalý premiér.

Oba muži se tehdy dohodli na dalších občasných schůzkách. Pozvání do Lán Zeman již v lednu přijal s vědomím, že to opět bude přátelská a neformální návštěva.

Na zámek v Lánech zavítá 3. ledna také současný šéf vlády a sociálních demokratů Stanislav Gross s manželkou Šárkou. Klausovi je sem pozvali k novoročnímu setkání, informovalo v sobotu Právo.

Reklama

Související témata:

Výběr článků