Hlavní obsah

Víkend přinesl ideální podmínky na lyžování i relativně krátké fronty. Denní skipas ve Špindlu vyšel i na 1990 korun

Špindlerův Mlýn

Mrazivé počasí a sněhová nadílka posledních dnů výrazně zlepšily podmínky pro lyžování na českých horách. Například hřebeny Krkonoš pokrývaly desítky centimetrů sněhu, v provozu byly stovky kilometrů sjezdovek. O druhém lednovém víkendu jsme s kamerou vyrazili do Špindlerova Mlýna. Jak to na svazích vypadalo, ukazujeme ve video reportáži.

Mrazivý víkend přinesl ideální podmínky pro zimní radovánky.Video: Marek Tereba, Novinky

Článek

Sněhu bylo o víkendu na horách dost. Například na sněhoměrné stanici Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) u Labské boudy ve výšce 1320 metrů nad mořem naměřili v neděli 11. ledna ráno 69 centimetrů sněhu. Obdobná vrstva sněhu, tedy přes 60 centimetrů, pokrývala všechny hřebeny Krkonoš.

Lyžovalo se napříč celou republikou. V neděli bylo podle webu České sjezdovky v provozu 186 areálů s téměř 392 kilometry otevřených a upravených sjezdovek.

Lidé si pochvalovali podmínky ve Špindlu

Dobré podmínky přilákaly do Špindlerova Mlýna hodně lidí, extrémní fronty se ale netvořily. Na Svatém Petru jsme čekali na lanovku něco přes deset minut, na jiných místech, třeba na přilehlé Hromovce, se dalo nastoupit téměř bez čekání.

Podle ředitele Skiareálu Špindlerův Mlýn Reného Hroneše jsou teď podmínky „doslova ideální“.

„Za poslední dny nám přály výrazné mrazy, díky nimž jsme mohli vyrobit velké množství technického sněhu. Na sjezdovkách teď leží zhruba metr sněhu, místy i víc,“ popsal Hroneš.

Právě kombinace technického sněhu a přírodního sněžení je podle něj ideální, protože tratě pak lépe drží a dají se udržet ve vysoké kvalitě i v období, kdy už se blíží jaro.

Zároveň připomněl, že největší špička už odezněla. Po vánočních svátcích a přelomu roku, kdy areály bývají plné, je teď na svazích znatelně volněji, i když podmínky zůstávají velmi dobré. Nejklidněji bývá ve všední dny a nejlepší svezení je hned ráno.

Skipas se vyplatí kupovat dopředu, na místě vyjde výrazně dráž

V hodnocení cen skipasů se návštěvníci, které jsme oslovili, neshodli. Zatímco část je brala jako daň za sezonu a dobré podmínky, jiní je označovali za nadsazené. Ve Špindlerově Mlýně vyšel v sobotu celodenní skipas při nákupu přes aplikaci na 1690 korun, na pokladně na 1990 korun.

Ředitel skiareálu René Hroneš ceny vysvětluje systémem dynamického cenotvorby a zvýhodněním těch, kteří plánují dopředu. „Kdo si koupil skipas v listopadu při zahájení prodejů, mohl dneska lyžovat pod 900 korun za den,“ uvedl.

Areál umožňuje skipas stornovat ještě den předem za poplatek 30 korun, přičemž peníze se vracejí na konto v aplikaci.

Fronty na lanovku kolem deseti až patnácti minut

Na Svatém Petru se v sobotu čekalo na lanovku nejčastěji kolem deseti až patnácti minut. Podle některých návštěvníků je letos situace lepší než v minulých sezonách.

„Byli jsme asi před třemi týdny a bylo to mnohem horší. Teď čekáme třeba deset, maximálně patnáct minut. Loni si pamatuju i půl hodiny,“ popsala jedna z lyžařek.

Dobré podmínky ocenila, ale měla výhrady k poměru ceny a kvality. „V Rakousku jsou za stejnou cenu mnohem lepší podmínky. Chápu, že tady hory nevyrostou, ale v porovnání cena/kvalita je to trochu vyšší než kvalita,“ dodala.

Skipas si kupují vždy s předstihem, tentokrát zhruba měsíc dopředu, a aby ušetřili na ubytování, jezdí jen na den. „Ráno z Prahy a večer domů,“ uvedla.

Jiná návštěvnice byla naopak s lyžováním ve Špindlu spokojená bez větších výhrad. „Napadl čerstvý sníh, lyžuje se krásně,“ řekla Novinkám. Fronty si pamatuje i delší, doporučuje vyzkoušet menší lanovky mimo hlavní nástupní místo.

Muž, který čekal ve frontě, hodnotil podmínky rovněž pozitivně a upozornil, že největší nápor bývá ráno. „Super podmínky jsou. Nahoře fouká trošku vítr, ale jinak super. Ráno tady bylo víc lidí, po obědě se to uklidní,“ řekl návštěvník z nedalekého Vrchlabí.

Další lyžař z Prahy čekání shrnul stručně: „Je to paráda, lyžuje se krásně. Teď čekáme tak deset až patnáct minut, zatím to jde.“

Anketa

Vyrazili jste o uplynulém víkendu na hory?
Ano, vyrazil/a jsem na české hory
21,5 %
Ano, ale dal/a jsem přednost horám v zahraničí
7,7 %
Ne
70,8 %
Celkem hlasovalo 703 čtenářů.

Do nového týdne hory vstoupí ještě v pravé zimě. Pondělní ráno 12. ledna bude velmi mrazivé. V dalších dnech by se ale mělo postupně mírně oteplovat, celý týden vychází podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ lehce nadprůměrně, s nočními minimy kolem −3 °C a denními maximy okolo +2 °C, na horách mají srážky zůstat převážně sněhové.

Výběr článků

Načítám