Článek
„Stačilo! je principiálně promírové hnutí a odmítá i jakoukoliv formu násilí v politickém boji. Pokud mám hodnotit slova předsedy ČSNS Michala Klusáčka: nevyzval a nevyzývá k žádné formě násilí a vámi prezentované propojení jeho vystoupení na pietní akci s jeho aktivitami ve spolku Svatopluk považuji za manipulativní,“ napsal Novinkám mluvčí KSČM a kandidát Stačilo! v Pardubickém kraji Roman Roun.
Reagoval na článek Novinek, který upozornil na prohlášení Klusáčka z 20. června, ve kterém vyzval své příznivce k uspořádání čtvrtého odboje.
„Čekáme na letošní podzimní volby. Ale pokud nám tyto volby ukradnou, pokud bude jasné, že ve volbách není možné změnit směřování naší země, pak je evidentní, že nazrál čas pro čtvrtý domácí odboj. Za vlast, za pravdu, za budoucnost bez novodobého otroctví,“ rozohnil se pětačtyřicetiletý politik u pomníku padlých parašutistů.

Michal Klusáček - výcvikVideo: Facebook/ Klára Lhotská
Klusáček je zároveň i členem spolku Svatopluk, který usiluje o změnu režimu. Ve spolku vede „prut“ Odolnost. V něm cvičí příznivce i s dlouhými palnými zbraněmi, jak se pochlubil na svém facebookovém profilu v dubnu. Nyní upřesnil, že zbraně jsou jen airsoftové. „Nic nešlo za rámec běžného branného cvičení, který může probíhat i na školách,“ napsal na Facebook.
Spolek Svatopluk tvrdí, že současný společenský systém padne. „Musíme se připravit na fatální oslabení či dokonce hroucení základních státních, společenských i ekonomických struktur,“ píše na svých stránkách.
🔴 O víkendu se Spolek Svatopluk prut Odolnost, který vedu, přidružil k Jarnímu výcvikovému táboru Národní domobrany...
Posted by Michal Klusáček - Stačilo on Monday, April 14, 2025
Klusáček se do toho zapletl
Klusáček svá slova z videa ve čtvrtek po zveřejnění článku na Novinkách popřel. Slova „pokud bude jasné, že ve volbách není možné změnit směřování naší země, pak je evidentní, že nazrál čas pro čtvrtý domácí odboj“ byla prý naopak míněna jako výzva k respektování výsledků voleb.
„Přirovnání k odboji padlo v historickém kontextu — při vzpomínce na bojovníky za svobodu — nikoli jako výzva k násilí. Má výzva k respektování výsledků voleb byla naopak důrazem na nutnost dodržování demokratických pravidel a nenásilnému odporu na základě platných zákonů ČR,“ napsal Klusáček na Facebook.
Nepřijatelné, zní z ANO
Policie se Klusáčkovými výroky zabývá. „Mohu potvrdit, že předmětné příspěvky z veřejně dostupných zdrojů monitorujeme a vyhodnocujeme je,“ sdělila ve středu bez dalších podrobností Novinkám mluvčí královéhradecké krajské policie Magdaléna Vlčková.
Hnutí ANO, kterému se jako favoritovi voleb Stačilo! nabízí jako možný partner v příští vládě, se to nelíbí. „Je to samozřejmě nepřijatelné,“ řekl ke Klusáčkovým výrokům první místopředseda ANO Karel Havlíček.
Násilí v politickém boji odmítla i předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová, která se Stačilo! jedná o společné kandidatuře do Sněmovny. „K osobě pana Michala Klusáčka se vyjadřovat nebudu, domnívám se, že pouze on sám musí zvážit a umět veřejnosti svou situaci vysvětlit,“ napsala Novinkám.
Toho pána neznám, říká Okamura
Výzva k násilí se protiví i předsedovi SPD Tomio Okamurovi, který na videu stojí za Klusáčkem. „Veřejný pietní akt u pomníku v pražských Dejvicích neorganizovalo SPD, takže jsem neměl žádný vliv na to, kdo na něj přijde a co bude mluvit. Tohoto pána, o kterém píšete, vůbec blíže neznám ani jsem do přečtení vašeho článku nevěděl, že je ze Stačilo! a ani jsem předem nevěděl, že bude na aktu mluvit. Vzpomínám si, že přišel na pietní akt úplně v závěru a dostal od jednoho z organizátorů mikrofon, aby něco řekl,“ popsal Novinkám.
Okamura prý u pomníku v pražských Dejvicích položil pietní věnec a vystoupil s projevem k uctění obětí válečných parašutistů a jejich spolupracovníků z druhého domácího odboje proti německé nacistické okupaci.
Klusáčka může ochránit imunita, ale jen dočasně
Klusáček je jedničkou Stačilo! v Královéhradeckém kraji. Pokud případně získá mandát poslance, získá s ním i imunitu. „K prověřování policie může přistupovat i poté, co by pan Klusáček mandát získal. Ale nemohlo by to vyústit ve sdělení obvinění. Před trestním stíháním by byl chráněn imunitou. Ale ve chvíli, kdy by policie chtěla trestní stíhání zahájit, obrátila by se na Poslaneckou sněmovnu s žádostí o vydání k trestnímu stíhání,“ popsal další postup Novinkám ústavní právník Jan Kysela.
Stačilo se nyní v předvolebních modelech pohybuje kolem šesti procent a není jasné, zda se do Sněmovny dostane.
Ani případné rozhodnutí Sněmovny politika „nevydat“ policii by Klusáčka před možným stíháním neochránilo navždy. „Má to účinky jen pro to konkrétní volební období. A protože by vznikla překážka k trestnímu stíhání na straně veřejné moci, tak by nehrozilo ani žádné promlčení v případě, že by to byl skutečně nakonec trestný čin,“ dodal Kysela.