Hlavní obsah

PŘEHLEDNĚ: Jaká opatření budou platit od pondělí

19. 11. 2021, 14:52
Jan Menšík, Novinky, Jan Menšík

Vláda v demisi Andreje Babiše (ANO) v pátek na mimořádném jednání schválila další zpřísnění protiepidemických opatření. Od pondělí 22. listopadu se začnou povinně a pravidelně testovat děti ve školách či zaměstnanci firem. Další zpřísnění přichází den poté, co vláda zrušila uznávání antigenních a PCR testů jako doklad o bezinfekčnosti.

Foto: ČTK

Premiér Andrej Babiš

Článek
 • Žáci a studenti základních a středních škol se budou každé pondělí testovat na koronavirus. S plošným testováním škol se počítá do konce února příštího roku.
 • Firmy budou muset jednou týdně testovat na covid neočkované zaměstnance. Povinnost mají i živnostníci. Neočkovaní lidé, kteří se odmítnout testovat, musí mít po celou dobu na pracovišti nasazený respirátor, měli by se stravovat odděleně a omezit kontakt s ostatními spolupracovníky.

Jaká opatření zavádějí sousední země

 • Neočkovaní lidé budou moci využít ubytovacích zařízení, pokud se prokážou PCR testem a pouze v případě, že půjde o služební či podnikatelskou cestu. Jako výjimka budou také uznávány cesty za účelem péče o jiného člověka. 
 • Lidé budou mít znovu možnost čerpat ošetřovné ve výší 80 procent vyměřeného základu mzdy. Vláda taktéž schválila příspěvek až 370 korun na den k náhradě mzdy kvůli pobytu v karanténě. Obě novely musí ještě posvětit Parlament a podepsat prezident. Pak by bylo možné podporu vyplácet i zpětně od začátku listopadu.
 • Úřady by měly co nejvíce využívat tzv. homeoffice.
 • Jako potvrzení o bezinfekčnosti nebudou stačit od pondělí PCR ani antigenní testy, uznávat se bude jen očkování a prodělání koronaviru.
 • Do restaurací, ke kadeřníkovi, do hotelů a penzionů, na sportoviště či na kulturní a sportovní akce tak nebudou moci lidé, kteří nejsou naočkovaní či neprodělali covid v posledních 180 dnech.
 • Výjimku z tohoto opatření ale budou mít lidé od 12 do 18 let. Nedotkne se to také těch, kteří se ze zdravotních důvodů očkovat nemohou a „rozočkovaných“ občanů. Těm postačí testy.
 • Neočkovaní se již nyní potýkají s tím, že si musí za testy platit. Od listopadu je nehradí zdravotní pojišťovny. A i když už od pondělí testy jako potvrzení o bezinfekčnosti stačit nebudou, lidé se jimi mohou nadále prokazovat při cestování. Za to si tak nenaočkovaní také připlatí.
 • PCR testy i testy antigenní se budou ale nadále uznávat pro návštěvy nemocnice nebo zařízení sociálních služeb, stačit ale nově nebudou samotesty.

Rozhodnuto: Testy už stačit nebudou

 • Současně bude pokračovat plošné testování ve školách. To je již schválené na 22. a 29. listopadu. Další by pak mělo být 6. a 13. prosince.
 • Dále vláda počítá s plošným testováním ve firmách. Podobu tohoto opatření ale ještě v pátek upraví. Počítá se nicméně s tím, že pokud budou chtít lidé fyzicky do práce a nebudou naočkovaní či se nesetkali s covidem, budou muset mít test. Pokud ho mít nebudou, bude jim umožněno se nechat otestovat na pracovišti klasickým samotestem.
 • Určité zpřísnění se dotkne i studentů VŠ. Na vysokoškolských kolejích se neočkovaní a lidé bez prodělání nákazy budou muset od pondělí 22. listopadu jednou týdně prokázat testem. Antigenní nesmí být starší než 24 hodin, PCR test 72 hodin.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků