Článek
Program schůze se ale ještě může změnit. Například opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 prosazují, aby se poslanci přednostně zabývali postupem vlády při očkování proti koronaviru.
„Poslanecká sněmovna po měsíční přestávce nemůže začít ničím jiným než debatou o očkování. Vláda musí říct, do kdy budou naočkované rizikové skupiny či kolik bylo naočkovaných lidí v konkrétních skupinách,“ sdělil na úterní tiskové konferenci Zbyněk Stanjura (ODS).
Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že podpoří ve Sněmovně diskuzi o očkovaní, a to hned jako první bod v úterý. Navrhne ale jeho přerušení v 17. hodin tak, aby poslanci mohli hlasovat o senátních vratkách.
Až třímilionovou pokutu firmám pak za porušení restrikcí vydaných podle krizového zákona odmítl dříve Senát. Horní hranice postihu je podle senátorů neúměrně vysoká a mohla by vést k likvidaci firem.
Vznik chráněného bankovního účtu, na němž by dlužníci v exekuci měli mít nezabavitelné peníze, chce Senát zjednodušit.
Prodloužení nouzového stavu pak na pondělním jednání navrhla vláda. Chce ho prodloužit opět o 30 dní, tedy do 21. února. Potřebuje k tomu ale souhlas Poslanecké sněmovny. Ta o tom zřejmě rozhodne ve čtvrtek 21. ledna.
Předseda komunistů, kteří menšinovou vládu ANO a ČSSD tolerují, Vojtěch Filip chce do čtvrteční schůze Sněmovny o prodloužení nouzového stavu jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obecně komunisté ale prodloužení nouzového stavu neodmítají. Podle Filipa je nutný, protože bez něj by nebylo možné například nařizovat vojákům pomoc v nemocnicích a sociálních zařízeních.