Článek
Hnutí ANO a také další opoziční hnutí SPD volají po demisi kabinetu kvůli aféře kolem bitcoinového daru ministerstvu spravedlnosti. Ve čtvrtek se k případu poslanci mimořádně sešli z podnětu ANO. Sněmovna ale jednání s největší pravděpodobností neuzavře, ve 21:00 by mělo být podle pravidel dolní komory jednání přerušeno.
Schillerová se pozastavila nad přestávkou, kterou si vyžádal před 18:30 klub ODS. Občanští demokraté tak zablokovali možnost podat návrh na prodloužení jednacího dne, uvedla.
„Tím pádem se nebude hlasovat o usneseních,“ řekla Schillerová. Zástupci vládního tábora podle nich neodpověděli na otázky a nic ke kauze nevysvětlili.
Žádost o svolání mimořádné schůze k vyslovení nedůvěry vládě podepsali podle Schillerové jen poslanci ANO. Jde o jedinou sněmovní frakci, která má dostatečný počet zákonodárců k tomu, aby takovou schůzi podnítila sama. Pod žádost se musí podepsat nejméně 50 poslanců.
Případ daru v kryptoměně za zhruba miliardu korun stál křeslo ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Ministerstvo spravedlnosti přijalo bitcoiny od muže, který byl v minulosti odsouzen za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování.
Aby kabinet padl, musí aktivně hlasovat pro vyslovení nedůvěry nejméně 101 z 200 poslanců. Fialova vláda dosud odolala třem pokusům o svržení.