Hlavní obsah

I muži mají poporodní deprese. Jejich duševní pohoda je důležitá pro vývoj dětí

3:57
3:57

Poslechněte si tento článek

Zatímco preventivní vyšetření duševního zdraví matek je běžnou záležitostí, podobná podpora pro otce chybí. Přitom přibývá mužů, u kterých se po narození potomka objevují deprese, úzkost a stres. Jejich stav se pak promítá i do vývoje dětí. Začínají proto vznikat programy na podporu duševního zdraví otců.

Foto: Envato Elements

Podpora duševního zdraví mužů před porodem a po něm chybí (ilustrační foto).

Článek

Ve Spojených státech amerických trpí poporodní depresí 14 % otců, podobně jako matek. V České republice to ještě před pěti lety byla zhruba 4 %, v současnosti se uvádí až 13 %. „Muži ale mají tendenci příznaky duševní tísně zlehčovat, takže tato čísla mohou být podhodnocená,“ říká pediatr Craig Garfield z Výzkumného centra při Ann & Robert H. Lurie dětské nemocnici v Chicagu.

„Narození dítěte může být velmi stresující pro oba rodiče. V USA jsou matky sledovány formou preventivního screeningu poporodních depresí od roku 2010. Naším cílem je zařídit totéž i pro otce,“ uvádí Garfield. Další studie totiž potvrzují, že mentální zdraví otce významný dopad na vývoj dítěte a blaho celé rodiny.

Výzkumy dosud mimo jiné odhalily, že otcové mohou mít obrovský vliv na úspěšnost kojení a uspávání miminek. „Je nejvyšší čas, abychom jako kliničtí lékaři přehodnotili, jak přistupujeme k novopečeným otcům,“ zdůrazňuje světově uznávaný pediatr.

Podpora duševního zdraví mužů po porodu chybí

Američtí odborníci chtějí tatínky zapojovat během celého těhotenství a perinatálního období a normalizovat pocity smutku, strachu nebo úzkosti, které jsou v průběhu této zásadní životní změny běžné. „Lékaři by měli s otci probírat varovné signály deprese a pomoci jim rozpoznat, kdy je dobré vyhledat pomoc.“

Doktor Garfield se proto podílel na založení programu PRAMS for Dads (PRAMS pro tatínky, přičemž zkratka PRAMS v překladu znamená „systém pro monitorování rizika těhotenství“), který by se měl do konce letošního roku rozšířit do osmi amerických států, následně i do dalších a řešit nejnaléhavější problémy novopečených otců.

V České republice ucelený program na podporu duševního zdraví čerstvých tatínků zatím chybí. Existují ale zařízení pracující například s rodinami dětí s hendikepem, jež nabízejí otcům, kteří by to mohli potřebovat, psychickou podporu a krizovou intervenci.

Pokles testosteronu, málo spánku i finanční stres

Faktorů, které stojí za rozvojem deprese u čerstvých tatínků, je hned několik. Patří mezi ně například hormonální změny, které se i u mužů projevují jak během těhotenství, tak po něm. Jde zejména o pokles testosteronu. Deprese také vykazuje až polovina mužů, jejichž partnerky trpí depresemi.

Někteří muži se navíc těžko vyrovnávají s pocitem odloučení od matky a dítěte. Chtějí být s matkou a novorozencem pořád a všechno s nimi prožívat, ale často se cítí, jako by byli mimo, odstrčení. Některé maminky si totiž v tom všem shonu neuvědomují, že otce z péče o dítě vylučují. Riziko prenatální nebo poporodní deprese zvyšuje také jakákoli anamnéza deprese nebo jiného duševního onemocnění v rodině.

Zásadní roli hraje i nedostatek spánku. Mezi další faktory patří předčasný porod, finanční stres, problémy ve vztazích, nedávná ztráta nebo trauma a nedostatek podpory rodičovství v zaměstnání.

Běžné příznaky poporodní deprese u otců

Prenatální a poporodní deprese se může u mužů projevovat jinak než u žen. Muži mohou pociťovat některé „tradiční“ příznaky, jako jsou únava, zhoršení kvality spánku nebo změny chuti k jídlu, navenek se ale u nich, třeba ve formě pláče, příliš neprojevují.

Všímejte si těchto změn:

  • náhlé výbuchy hněvu nebo násilné chování
  • impulzivnost, zvýšená konzumace alkoholu, užívání léků na předpis
  • podrážděnost
  • bolesti hlavy a svalů, žaludeční nebo trávicí potíže
  • zhoršené soustředění
  • sebevražedné myšlenky
  • odtažitost
  • pracují až moc, nebo naopak práci zanedbávají

Jak podpořit depresivního otce

Pokud si všimnete významných změn chování u muže, který se má stát otcem nebo jím čerstvě je, citlivě si s ním promluvte a zmiňte možnost vyhledání odborníka.

Když už je miminko na světě, podpořte otce, aby se v péči o dítě co nejvíce angažoval, aby ho koupal, oblékal, krmil, kdykoli to jen bude možné. Otec a matka se v péči mohou pravidelně střídat, aby každý z nich měl prostor se také dostatečně vyspat.

Muž musí vědět, že je běžné, že se po narození dítěte změní sexuální život rodičovského páru. I to, že prenatální a poporodní deprese jsou běžné a dá se s nimi mnohé dělat.

Otcové by si pak měli uvědomit, že požádat o pomoc je to nejlepší, co mohou pro sebe a svou rodinu udělat.

Anketa

Máte vy nebo někdo z vašich blízkých zkušenost s poporodní depresí?
Ano. Sám/Sama jsem ji po porodu zažil/a.
52,2 %
Ano. Myslím, že partner/ka jí trpěl/a, ale zvládl/a to bez pomoci.
17,4 %
Ano. Partner/ka musel/a vyhledat pomoc odborníků.
0 %
Nejsem si jistý/á. V době, kdy jsme měli děti, se to nijak neřešilo.
4,3 %
Ne. Ani já, ani partner/ka jsme žádné duševní potíže po porodu neměli.
26,1 %
Celkem hlasovalo 23 čtenářů.

Výběr článků

Načítám