Hlavní obsah

Pět nej Číny: Patří mezi ně stavba vybudovaná na lidských kostech i město nad oblaky

5. 5. 2015, 17:00

Čína se Evropě vyrovná nejen rozlohou, ale i pestrostí zážitků, které tu na turisty čekají. Ráno můžete poznávat krásy starověké Číny v centru Pekingu, odpoledne nakupovat v supermoderních centrech a už další den si užívat klid uprostřed čarokrásné přírody. Vybrali jsme pro vás pět zážitků, které si nesmíte nechat ujít. A patří mezi ně i procházka po stavbě, která je vidět z vesmíru. Tušíte, o kterou atrakci Číny se jedná?

Foto: ESO travel

Do základů Velké čínské zdi se podle jedné z legend přidávaly lidské kosti. Tahle fascinující stavba je vidět i z oběžné dráhy

Článek

Týden je absolutní minimum pro to, abyste poznali Peking a jeho okolí, za čtrnáct dní zvládnete ty největší taháky rozeseté po celé zemi. Ale bude vám to málo – a budete se chtít vracet. Do vesniček uprostřed rýžových polí, na řeku Li se scénickou krajinou… Pojďte si s námi projít pět největších taháků Číny!

1. Symbol celé Číny – nekonečná Velká čínská zeď

Samozřejmě – nic nepatří k Číně tolik jako tahle impozantní stavba. Nejen její délka (nejstřízlivější odhady dnes mluví o 8860 kilometrech), ale hlavně krajina, kterou se dlouhá stařičká zeď proplétá, patří bezpochyby k divům světa. V Číně se vás o tom budou snažit všichni patřičně přesvědčit – tzv. „naháněči“ číhají na každém kroku, a i když anglicky umí jen pár slov, nabízejí vám sami sebe jako vševědoucí průvodce.

Foto: Samuel Li

Někde se zeď táhne v několika liniích.

Budou na vás pokřikovat „Badaling“. Badaling je totiž zrekonstruovaný úsek Čínské zdi kousek od Pekingu. Nebojte se ale zeď prozkoumat i na jiných místech, tam, kam jezdí autobusů méně, nebo tam dokonce nejezdí žádné. Objevte původní, neopravované kusy zdi, díky kterým si možná lépe uvědomíte ten kus historie před vámi. Zlatá střední cesta je pak úsek Simatái, kde sice jezdí i lanovka, ale lidí je tu méně, navíc tu najdete mnoho strážních věží.

2. Zakázané město – 9999 zapovězených místností

Zakázané město, sídlo 24 čínských císařů, najdete v nitru metropole Peking. Unikátní komplex palácových budov byl vystaven na počátku 15. století a své jméno získal prostě – dlouhých 500 let sem mohli jen příslušníci císařovy družiny. Původně bylo město postaveno ze dřeva a prý jste tu mohli najít 9999 místností. Bohužel bylo několikrát vypáleno a přestavováno, takže jeho dnešní podoba je spíše už jen dech beroucí náznak toho, jak neuvěřitelné muselo být Zakázané město kdysi dávno.

Foto: ESO travel

Zakázané město už dávno nezeje prázdnotou. Díky dlouhodobé izolaci je z něj nyní jeden z nejzachovalejších chrámových komplexů světa.

3. Lhasa – město nad oblaky

I tibetská Lhasa byla kdysi zakázaným městem, za jejími branami totiž bydleli dalajlamové. Po čínské invazi v roce 1959 ale 14. dalajlama musel tohle místo plné chrámů opustit. Zůstal tu ale palác Potála, který svým vzhledem připomíná pevnost – za bílými zdmi se ale skrývá na 1000 místností od školy mnichů po knihovnu a asi 10 000 svatyní.

Foto: ESO travel

Palác Potála stavělo 7000 dělníků holýma rukama. Materiál na stavbu vynosili oslové nebo lidé.

Není proto divu, že polovinu obyvatelstva Lhasy tvořili mniši – i dnes jich tu potkáte mnoho, Lhasa je pořád duchovním centrem buddhismu. Ulice jsou dnes ale mnohem pestřejší – vedle mnichů se proplétají cestovatelé s obřími batohy, tibetští poutníci si podávají dveře s čínskými turisty. To vše se děje daleko od nám známého světa, ve výšce 3650 metrů nad mořem.

4. Kraj Yixian – jako by vypadl z pohádky

Jako o pohádkové říši mluví o svém kraji Yixian místní lidé. Jižně od Žlutých hor se nachází údajně nejkrásnější místo na zemi – komplex tří malebných vesniček Xidi, Hongcun a Nanping, ležících ve zvlněné krajině mezi rýžovými políčky a bambusovými háji. Svou historickou krásou připomínají skanzen, ale přitom se tu vede normální život. Lidé zde žijí a pracují, někteří pěstují čaj a jiní prodávají vkusné suvenýry. Na vás pak je motat se křivolakými uličkami plnými pouličních malířů a procházet starými domky ze 14. století.

Foto: archiv autora

Na cestě po Číně lze, třeba i z okénka vlaku, spatřit nádhernou krajinu.

5. Řeka Li – vodní had mezi bezejmenými vrcholy

Městečko Yangshuo, obklopené rýží a čajem na polích, patří dnes už ke známým turistickým cílům. Větší kumulaci lidí se dá ale dobře uniknout právě na loďce po řece Li, která se vine zdejší fantastickou krajinou. Zelená rýžová pole a tmavé vápencové homole vás obklopí ze všech stran a vám nezbývá než žasnout. Kromě loďky si můžete také půjčit oblíbená kola a zajet k některé z homolí, jež ještě nemá jméno. Výběr je široký – bezejmenných útvarů je asi 20 tisíc.

Cestování po Číně je perfektní zážitek sám o sobě. Zdejší lidé vám se vším ochotně pomohou, někdy je dokonce budete muset odhánět. Komunismus, na jehož základě je Čína většinou prezentována, tu sice cítit je, ale hlavní doménou této prastaré země je paradoxně její pestrost a různorodost. Každý si tady najde něco – třeba důvod, proč se sem vrátit.

Ani tohle si nenechte ujít...
Cesta časem do středověkuMalé vesničky v oblasti Yixian jsou ojedinělým místem, kde se dodnes zachovala přirozená atmosféra čínského venkova. Před návštěvou vesniček je ale nutné si na policii v Tagkou koupit povolení. Následně je ještě potřeba zaplatit další peníze při vstupu do jednotlivých vesniček.
Vlakem až na střechu světa Vlak, který vyjíždí z Pekingu a po dvou dnech zastaví až na nádraží ve Lhase, kousek od paláce Potála – to je vlak, který míří až na střechu světa, do Tibetu. Pokud se pro cestu rozhodnete, vězte, že budete cestovat nejvyšší železnicí světa, pětitisícovými průsmyky s nádhernou krajinou.
Nákupní horečka v HongkonguLevné nákupy jsou nutnost, máte-li volné místo v kufru. Spotřební zboží je totiž v Číně velmi levné, pro mnohé je to skutečný ráj. Nejde přitom jenom o suvenýry, levně se tu dá nakoupit třeba i elektronika a samozřejmě oblečení. Pro nákupy se také velmi dobře hodí Hongkong.

Čtěte dále:

Vydejte se s námi prostřednictvím článků i do národního parku Bryce Canyon, do nejoriginálnějších hotelových pokojů nebo na nejvyšší lanovku planety. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Inzertní sdělení: Tipy na dovolenou v Číně a okolí

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Číny a okolí:

Vydejte se na některý z poznávacích zájezdů, které jsme připravili. Skvělý program, profesionální průvodci, mnoho termínů:

Prohlédněte si programy jednotlivých zájezdů a vyberte ten, který se vám nejvíc líbí.

To nejlepší z Číny za pouhé dva týdny – Velká čínská zeď, Zakázané město, Terakotová armáda, ale i obrovská Šanghaj, Hongkong nebo plavba po řece Li.

Vydejte se s námi na zájezd, který vám představí Čínu a všechny její krásy. Postarají se o vás zkušení průvodci a v ceně zájezdu jsou zahrnuty veškeré vstupy.

Autor: Viola Kratochvílová & Tomáš Cikán

Anketa

Která z čínských památek a zajímavostí by vás k návštěvě lákala nejvíc?
Velká čínská zeď
21,8 %
Zakázané město
23,9 %
Plavba po řece Li
23,1 %
Tibetský palác Potála
20,1 %
Terakotová armáda
7,3 %
Jiná
3,8 %
Celkem hlasovalo 979 čtenářů.

Čína - Praktické informace

Obrovská Čína se rozlohou vyrovná celé Evropě a žije v ní pětina všech obyvatel Země. Díky tomu tu ale najdete nejrůznější přírodní podmínky a spousty unikátních památek. Na severovýchodě se rozkládají pouště, na východě nížiny a na jihozápadě Himaláje. K tomu všemu ještě nesmíme zapomenout na okupovaný Tibet, který se zcela vymyká všemu ostatnímu.

Při cestě do této překrásné země nesmíte zapomenout anglicko – čínský slovník. Nejen že usnadníte konverzaci špatně jazykově vybaveným Číňanům, hlavně ale nikdy nebudete umět správně vyslovit čínská slova a obrázky. Z těchto důvodů je dobré nechat si od někoho „nakreslit“ třeba jméno vašeho hotelu apod.

Taje čínského kalendáře

Každý z nás už asi někdy slyšel, že rok, ve kterém se narodil, patří v čínském kalendáři nějakému zvířeti. Podle čínského zvěrokruhu totiž kraluje každému roku jiné zvíře – může to být tygr, buvol, pes, prase nebo třeba drak.

Samotný čínský kalendář je údajně nejstarší na světě, protože vznikl roku 2637 př. n. l. a na rozdíl od našeho, který se orientuje podle Slunce, čínský je sestaven podle pohybů Měsíce. Nový rok se slaví na konci ledna.

Čínské hůlky

Pokud v Číně dostanete chuť na nějakou z místních specialit, připravte se na jídelní hůlky. Nejčastěji se vyrábějí ze dřeva, bambusu a z plastu a užitečné jsou především pro ty z vás, kteří se snažíte zhubnout. Ne snad proto, že se pomocí hůlek nenajíte – až vás to Číňané naučí, najíte se, ale budete hůlkami brát jen malá sousta, nebudete hltat a budete jíst delší dobu, takže si vaše tělo stačí včas uvědomit, že už nemá hlad.

Související témata:

Související články

Výběr článků