Hlavní obsah

Bouře zničila jedinečný strom v Sieře Leone. Národní ztráta, okomentoval to prezident

25. 5. 2023, 14:39

Při středeční bouři byl v Sieře Leone zničen majestátní strom, který stovky let shlížel na hlavní město Freetown. Vlnovec pětimužný považovali místní za symbol svobody, byl vyobrazen také na bankovkách. Prezident proto uvedl, že jde o velkou ztrátu pro celý národ. Kvůli řádění živlu se podle některých obyvatel panorama metropole navždy změnilo, píše BBC.

Foto: Umaru Fofana, Reuters

Strom byl vyobrazen na místních bankovkách.

Článek

Při bouři, která se africkým státem prohnala minulý týden, popadaly ze stromu některé větve, samotný vlnovec ale řádění ustál. Tuto středu už však nikoliv, uvádí BBC. Kmen se rozlomil napůl a podle fotografií zůstalo stát jen jeho torzo.

Mohutný strom tyčící se do výšky přes 60 metrů byl zřejmě tím vůbec nejstarším svého druhu v celé zemi. Nacházel se nedaleko takzvaného schodiště svobody, po kterém se do Afriky vraceli osvobození otroci, a u stromu se pak modlili.

Foto: Umaru Fofana, Reuters

Ze stromu zbylo jen torzo.

Prezident Julius Maada Bio uvedl, že úřady musejí nyní vymyslet, čím strom nahradí. „Vztyčíme na stejném místě něco, co doloží význam stromu v naší historii,“ napsala hlava státu na Twitteru. „Vyslechneme si všechny hlasy,“ doplnil.

Někteří slaví

Jelikož se strom nevyvrátil, mají někteří za to, že by mohl znovu obrazit. Jiní podle BBC navrhují, aby se ze zbytku stromu vyřezaly památeční předměty a umístily se do muzea. Řada obyvatel Freetownu každopádně označuje událost za strašnou, zničení stromu je prý rozesmutnilo.

Foto: Profimedia.cz

Vlnovec na historické fotografii z roku 1905.

Část křesťanských věřících je naopak za současný stav ráda, vlnovec se prý užíval během čarodějnických rituálů. Vlivný pastor Francis Mambu, který je hlavou jedné z místních církví, v uplynulých týdnech podle BBC hlásal, že strom spadne, protože se u něj často srocovaly čarodějnice a čarodějové.

Špína i chaos. U Káhiry s láskou na první pohled nepočítejte

Cestování

Reklama

Související témata:
Sierra Leone

Výběr článků