Hlavní obsah

Kávová sedlina poslouží jako hnojivo i čistič

2. 10. 2022, 8:26

Jen málokdo umí věštit z kávové sedliny budoucnost, ale všichni ji můžeme plně využít doma i na zahradě. Nevěříte? Nechte se inspirovat.

Foto: Hornbach

Kávová sedlina se řadí k bio zbytkům, které zapracováváme do kompostu, aby do něj vnesly více živin.

Článek

Ať už si kofeinovou vzpruhu dopřáváme v podobě klasického turka či espresa z automatického kávovaru, zbytkům tzv. lógru se nevyhneme. Na první pohled nevzhledný odpad je ovšem ve skutečnosti malým pokladem – obsahuje hořčík, vápník, mangan, draslík a další účinné látky.

Prověřené hnojivo

Díky lehce kyselému pH, kterým se káva vyznačuje, prospěje lógr hlavně květinám preferujícím kyselejší půdu.

Tipy, jak v domácnosti využít citrusovou kůru

Přidáme ho k hortenziím, růžím či azalkám, přilepšit s ním můžeme i oblíbeným zahradním borůvkám. Postup je jednoduchý: buď k rostlinám nasypeme vysušený lógr, nebo z něj vytvoříme tekuté hnojivo, kdy ho stačí smíchat s vodou a nechat den odstát.

Foto: Tchibo

Kávovou sedlinu nevyhazujte, můžete ji využít doma i na zahradě.

„Jako hnojivo využijeme jakýkoliv druh kávy, pozor si je třeba dát jen na oslazenou! Cukr totiž způsobuje kvašení a takové hnojivo bude přitahovat mušky, což zejména v interiéru není žádoucí,“ upozorňuje Petr Souček, expert na kávu a nápoje z Košík.cz.

Jarní detox potřebuje i domácnost

Kávová sedlina přidaná na kompost přispěje s dalším bioodpadem k tvorbě kvalitního hnojiva. Sedlina navíc láká žížaly, které jednotlivé vrstvy kompostu provzdušní, čímž urychlují tlení a podporují uvolnění živin. V bytě použijeme vermikompostér, který ekologicky likviduje bio zbytky z domácnosti.

Anketa

Schraňujete doma kávovou sedlinu?
Ano, už dlouho.
77,3 %
Dosud jsme to nedělali, ale asi začneme.
10,9 %
Ne, to neděláme.
11,8 %
Celkem hlasovalo 2652 čtenářů.

Stopka škůdcům

Mravence, mšice i slimáky, kteří se rozhodli sklidit úrodu za nás, kávová sedlina odpuzuje. Vysušenou ji nasypeme kolem rostlin, na kterých se škůdci vyskytují nejčastěji, tekutým lógrovým hnojivem přímo postříkáme napadené listy.

Majitelé domácích mazlíčků zase ocení, že trocha lógru přidaná do psího šamponu funguje jako výborný odpuzovač nepříjemných blech.

Foto: Tchibo

Kávová sedlina je takový malý poklad.

Zmizík špíny i pachu

Při mytí nádobí i neutralizaci zápachu lógr nahradí jedlou sodu a ocet. Účinně odstraní zaschlé nečistoty a poradí si i s připálenými hrnci. Stačí ho nasypat na dno nádoby, nechat chvíli působit a poté houbičkou smýt.

Inspirativní nápady na zahradu

Káva výborně pohlcuje pachy, takže je přítelem citlivého prostoru chladničky. „Nikdy nepoužívejte dezinfekční prostředky v ledničce, protože pokud se dostanou do kontaktu s potravinami, mohou být velmi škodlivé. Místo toho naplňte misku teplou vodou s ekologickým prostředkem na mytí nádobí a před důkladným čištěním do ní namočte čistou utěrku z mikrovlákna, kterou pak snadno umyjete vnitřek ledničky bez obav z toxických látek,“ radí Alexandr Řeháček z Ayeto Eco.

Foto: Indesit

Cítíte-li po otevření lednice nepříjemné aroma, vložte dovnitř misku s nasypanou sedlinou.

Mycí prostředek nahradí výluh z lógru. Jestliže v ledničce stále cítíme odér např. z uzeniny, aromatických sýrů, nasypeme na talířek trochu sedliny a vložíme ji na polici, aby absorbovala všechny nežádoucí vůně.

Jak sedlinu skladovat

Zbytky z turecké kávy dáme do sítka a necháme proschnout na sypký pudr. Pokud máme automatický kávovar, víme, že sedlina je po zhotovení kávy téměř suchá. I tak ji musíme co nejdříve ze zásobníku vyndat. V opačném případě by totiž mohla brzy plesnivět. Sedlinu rozložíme v tenké vrstvě na pečicí papír, dokud se pořádně nevysuší.

Co se dá pěstovat ve skleníku a jak na to

Sedlinu skladujeme podobně jako kávu – základem je suchá, vzduchotěsná nádoba, kterou pečlivě uzavřeme, aby se do ní nedostala vlhkost. Dobře vysušený lógr nám tak bez problémů vydrží i několik měsíců.

Tipy na krásu

  • Vysušený lógr smícháme s kokosovým nebo mandlovým olejem a získáme tak provoněný hydratační peeling.
  • Na odstranění odumřelých kožních buněk se hodí i samotná sedlina, která díky kofeinu zpevní pokožku a pomáhá zmírnit celulitidu.
  • Sedlina může být součástí domácího mýdla, pleťové masky nebo masky na padající vlasy.
  • Výluhem z kávové sedliny oživíme přírodní odstín brunetek a černovlásek.

Může se vám hodit na Zboží.cz: Hnojiva, Káva

Reklama

Související témata:
Kávová sedlina

Související články

Oživte dveře svého domova podzimním věncem

22. 9. 2022, 8:18

Příchod podzimu je ideální příležitostí pro osvěžení vzhledu domovních dveří hezkým věncem. Právě pestrá paleta barev, jíž si příroda pro toto období...

Výběr článků