Most Rio-Antirio, který spojil Peloponéský poloostrov s řeckou pevninou, se začal stavět už v roce 1998. „Dokončili ho o šest let později,“ dodává k tomu delegát. Slavnostně otevřený byl těsně před letní olympiádou, ale ani to úplně nesmazalo hořkou pachuť. „Celá stavba prý stála třikrát víc, než byl původní rozpočet,“ vysvětluje.

Téměř tři kilometry dlouhá stavba přetínající vody Korintského zálivu ve výšce až 70 metrů nad hladinou ale nemá v Evropě konkurenci. „Konstruktéři se navíc museli vypořádat i s nepříznivými přírodními podmínkami,“ dočtou se turisté v informačních materiálech. Stavba musí odolávat nejen silnému proudění vzduchu, ale i pohybům v zemské kůře – Peloponés se totiž od řecké pevniny vzdaluje každý rok o necelý centimetr.

Niforeika – synonymum klidné dovolené

Most se stal symbolem moderního Řecka a rozhodně netrpí nezájmem ze strany turistů. Architektům se ho podařilo elegantně začlenit do krajiny a v noci se díky originálnímu nasvícení stává dominantou Korinstkého zálivu na míle daleko. „Pozorovat ho můžete i z pláží v letovisku Niforeika,“ dodává k tomu delegát.

Most Rio-Antirio je v noci nasvícený a je vidět na kilometry daleko.

FOTO: CK ALEX

Pokud jedete na dovolenou do oblasti Niforeika, pak vězte, že vyrážíte do některého z hotelů nebo apartmánů právě mezi vesnicí Niforeika a městečkem Kato Achaia. „Všechny hotely leží v pásu přímo na pobřeží, maximálně sto metrů od moře,“ přibližuje podobu letoviska turista, který tu už dovolenou strávil. „Nečekejte tady klasickou promenádu, tak jako v jiných letoviscích,“ doplňuje ho další. Taverny jsou rozeseté porůznu, nočních zábavních podniků tu je jak šafránu – ideální místo pro ty, kteří chtějí klid.

Do míst, kde vznikala civilizace

Pláže jsou nepřeplněné a letovisko je ideální pro klidnou dovolenou spojenou s výlety za historií. „Do Olympie je to odsud jen sto kilometrů, do Delf sto čtyřicet a Athény jsou vzdálené asi 220 kilometrů,“ vyjmenovává možné cíle majitel zdejšího hotelu. Pár desítek minut je to i do vesničky Alikes s vynikající rybí tavernou. Její návštěva je tu pro turisty téměř povinnost.

Delfské zprávy z budoucnosti

Delfy byly podle antických učenců takzvaný „pupek Země“ a také místo, kde kněžky Apollónova chrámu věštily budoucnost. Atmosféře delfské věštírny dnes rozhodně nic neubírá ani nesourodost a částečná zchátralost památek způsobená několikerým zemětřesením.
Ve starověku bylo podobných „zařízení“ v Řecku asi 500. Ale delfská „dílna“ na předpovídání budoucna v horách bájného Parnasu se proslavila nejvíc. Rozkrytí věcí příštích tu žádali takoví rekové, jako byl Odysseus nebo Alexandr Veliký.

„Na poznávačku těchto míst můžete vyrazit na vlastní pěst, stačí si vypůjčit auto,“ poradí vám tady. Těm, kteří raději dávají přednost výletům pod taktovkou někoho zkušeného, vychází vstříc cestovky, které do známých turistických lokalit pořádají celodenní výlety.

Patra – brána Korintského zálivu

Třicet kilometrů od Niforeiky leží třetí největší město Řecka – Patra. Říká se jí občas i „Brána Korintského zálivu“ - podle toho, že její vládci měli vždy úzký vstup do této důležité obchodní trasy pod bedlivou kontrolou. „Co rozhodně stojí za návštěvu, jsou vinařské závody Achaia Clauss,“ přichází s tipem na výlet delegát. Management továrny rád uvítá náhodné návštěvníky i organizované zájezdy.

Turisté mají možnost výborná vína nejen ochutnat, ale i koupit za podstatně nižší cenu než v obchodě – podle řeckých zákonů totiž zboží, které se prodá přímo v továrně, nepodléhá dani z přidané hodnoty. A ta je od 1. července letošního roku celých 23 %. Takže turisté tuto možnost hojně využívají - s příznivými cenami se řecký ekvivalent našeho „Na zdraví!“ – „Jámas!“ – říká o dost radostněji.

Související články o Řecku:

V rubrice Léto u moře jsme psali i o jiných destinacích - například o Madeiře potápění v Egyptě nebo Turecké riviéře. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Léto u moře

Inzertní sdělení: Tipy na zájezd do Řecka

Cestovní kancelář Alex, specialista na letní dovolenou v zemích Řecko, Turecko, Tunisko, Egypt atd. vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Řecko:

Hotel & bungalovy Niforeika Beach 

Nejvyhledávanější ubytování v Niforeice. Rozlehlá zahrada, klidná pláž vzdálená jen 50 metrů, výborná domácí kuchyně.

Hotel Pavlina

Hotel s unikátním výhledem leží nad Patraským zálivem. Od pláže ho odděluje jen prostorná zahrada. Hostům k dispozici bazén.

Hotel Koralli Beach

Hotel s rodinnou atmosférou ideální pro klidnou dovolenou. Domácí kuchyně v místní taverně, na pláž se sejde jen po několika schodech.

 Autor: Lucie Štěrbová & CK ALEX