Nastíníme nejpravděpodobnější teorie vzniku kreseb v Nazce, ale ať už je vytvořil kdokoli, jisté je, že se postaral o ohromně tajemné umělecké dílo. Dodnes ho lidé z celého světa jezdí obdivovat.

Obrazce si jejich obdivovatelé mohou odvézt domů v podobě originálních suvenýrů.

Obrazce si jejich obdivovatelé mohou odvézt domů v podobě originálních suvenýrů.

FOTO: bigstock.com

Nejlepší je to z výšky asi 150 metrů, kde se pod nimi otevírá úchvatná podívaná na více než sto „geoglyfů“. Tak se obrazce odborně nazývají. Pro cestu za jejich poznáním se tedy vyplatí zvolit letadlo nebo helikoptéru.

Opice patří k nejslavnějším z asi 30 obrázků zvířat, které v Nazce najdeme. Zbytek znázorňuje různé geometrické tvary a spirály.

Opice patří k nejslavnějším z asi 30 obrázků zvířat, které v Nazce najdeme. Zbytek znázorňuje různé geometrické tvary a spirály.

FOTO: bigstock.com

Najdeme tu geometrické tvary i pralesní pavouky, opice, kolibříky, velryby a další podoby zvířat vzniklé odstraněním svrchní tmavé vulkanické vrstvy půdy, pod níž prosvítá světlý pískovcový nebo vápencový podklad.

Tučňák uprostřed pouště
Nejslavnějším živočichem v peruánské Ice (nejbližším velkým městem od planiny Nazca) je tučňák. Ano, čtete dobře. Bydlel na poušti a na vrcholu sil měřil skoro 1,5 metru. Ty doby ale minuly před třiceti miliony let. Obýval tehdy pro něj ještě příznivou oblast – poušť Atacama se z ní stala až po jeho smrti. Zkamenělinu prehistorického tučňáka objevili vědci teprve v roce 2007.

Vytvořili je mimozemšťané?

Nazkánští indiáni kdysi z tohoto místa zmizeli dost nečekaně a náhle. Málo tedy víme nejen o obrazcích, ale i o jejich pravděpodobných tvůrcích. Nebo za jejich vytvořením stojí mimozemšťané? Tuto teorii razí švýcarský vědec Erich von Däniken.

Máte rádi záhady? Pak si přečtěte článek Odhalte tajemství záhadného města: Proč lidé opustili Machu Picchu?

Obrazce z planin kolem Nazcy představují různé výjevy z živočišné říše.

Obrazce z planin kolem Nazcy představují různé výjevy z živočišné říše.

FOTO: Fotolibre.org

Jiní badatelé soudí, že jde o rituální symboly vytvářené jako pocty bohům, další je mají za obří astronomický kalendář nebo označení míst s prameny podzemní vody.

Pravdy se už asi těžko dobereme, a tak nám zbývá jen pozorovat úchvatné kresby nebo na chvilku zavřít oči a představovat si, jak inčtí dělníci podle přesných plánů dávných inženýrů vykopávají rýhy tvořící gigantické obrazce.

I krajina v okolí obrazců působí drsně a tajemně.

I krajina v okolí obrazců působí drsně a tajemně.

FOTO: bigstock.com

To nejlepší z Jižní Ameriky

Město Nazca nabízí i spoustu tras pro dobrodružné výlety do sousedství. Mořské pobřeží, velehory, pláně s obrazci a unikátní pohřebiště, to vše se nachází v okolí. Mimo to v okruhu asi tří set kilometrů odsud se nacházejí CuscoLima, města zařazená na seznam světového dědictví UNESCO. Pár set kilometrů v rozlehlých zemích Jižní Ameriky mnoho neznamená. A koneckonců ani nejrozlehlejší vysokohorské jezero Titicaca na hranicích s Bolívií není daleko.

Pavouci a další obrazce v Nazce jsou dlouhé i desítky metrů.

Pavouci a další obrazce v Nazce jsou dlouhé i desítky metrů.

FOTO: bigstock.com

Ale proč se vlastně z Nazcy vzdalovat? Samotné město má také své kouzlo. Typické jihoamerické stavby tu kontrastují s prvky moderní turistické destinace. A procházka v kulisách čtvrtí plných tradiční indiánské kultury s vyústěním na hlavním náměstí vyplněném perfektně osvětlenou upravenou zahradou s květinovými ornamenty? Učiněnný sen!

Inzertní sdělení: Vydejte se do Peru!
 

Vydejte se za tajemstvím Peru!

Tajemná planina Nazca z fascinujícími obrazci láká všechny, kdo mají rádi akční dovolenou. Uvidíte také Machu Picchu, starověké velkoměsto uprostřed velehor. Vydejte se s námi doPeru!

UNESCO Road Jižní Amerikou

Zcela výjmečný okruh, který je protkán návštěvou dvou desítek kulturních a historických památek světového dědictví UNESCO a Velikovočního ostrova. Tři týdny na cestě. Zázemí 5* hotelů.

Podívejte se na další ze zájezdů  do Peru z nabídky cestovní kanceláře ESO travel.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o nejoriginálnějších cestách kolem světa, poznejte nejúžasnější místa v Šanghaji nebo zjistěte, jak se v Jižní Africe stopují lvi. Přehled všech článků najdete na hlavní straně rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika 

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán