Hlavní obsah

Nikaragua je království divočiny a kávy, jímž bloudí duch indiánské princezny

28. 6. 2016, 15:07

Nikaragua není typickým turistickým cílem, jenž by se těšil velkému počtu návštěv. Tato středoamerická kráska toho má ale hodně co ukázat, ať už jde o přírodní skvosty, dochovanou historii nebo nezaměnitelnou atmosféru zdejší kultury. Navíc si tu můžete vyslechnout legendu o zamilované a zrazené indiánské princezně.

Foto: bigstock.com

Šanci na poznání Nikaragui odmítejte. Litovali byste.

Článek

Na Nikaragui je nádherné už to, že oba její konce omývá voda – Karibik a Pacifik. To však neznamená, že by se sem jezdilo jen za krásnými plážemi. Územím se táhnou Kordillery se sopkami, na jihozápadě se rozkládají dvě významná jezera. Čím blíž jste u Karibského moře, tím se krajina snižuje. Příroda je tu neskonale pestrá.

Zázraky přírody – jezero vzniklé z oceánu, národní parky i sopky

Největší jezero ve Střední Americe, jezero Nikaragua, které se pyšní rozlohou 8430 km 2 (to odpovídá například rozloze Libereckého a Ústeckého kraje dohromady) a největší hloubkou 70 m, bylo původně součástí Atlantského oceánu. Tektonické procesy ale vytvořily nové pohoří, jež oddělilo vodní plochu od oceánu. To je taky jediný důvod, proč ve sladkovodním jezeře žijí žraloci, kteří se novým podmínkám přizpůsobili.

Co ještě stojí na americkém kontinentu za poznání?

Indiánský název jezera, tedy Cocibolca, se překládá jako Sladké moře. To ostatně odpovídá jeho vzniku a povaze. Další zajímavostí je přítomnost více než čtyř set ostrovů a ostrůvků, z nichž tím nejzajímavějším je Ometepe, který spatřil světlo světa díky činnosti dvou sopek.

Po divočině lačnící turisté se sem vydávají trajektem, ubytovávají se v místních osadách a čas tráví objevováním ostrova nebo koupáním v jezírku Ojo de Agua. To totiž uchvátí naprosto každého průzračnou vodou, skrz kterou je vidět i několik metrů hluboko. Aby bylo romantice učiněno zadost, nad hlavou zde všem koupajícím se létají papoušci.

Foto: bigstock.com

Jezero Nikaragua s ostrovem Ometepe připomínají ráj i divočinu.

Kromě tohoto jezírka se však samozřejmě můžete koupat v jezeře Nikaragua – na březích jsou nádherné písčité pláže s palmami. A až bude odpočinku na pláži dost, vydejte se s průvodcem do džungle vulkánu Maderas s přírodní rezervací, s úchvatným vodopádem a jezerem.

Co se přírody týká, za návštěvu a bližší prozkoumání stojí i čtyři zdejší národní parky – NP Sopka Masaya, Archipielago Zapatera, chráněné území Cerro Saslaya a biologická rezervace Indio Maíz.

NP Sopka Masaya a jeho nej...
Národní park ležící 30 km východně od hlavního města ukrývá jednu z nejaktivnějších sopek v Nikaragui a 11 km širokou kalderu, zároveň je také nejstarším a největším národním parkem této země. V parku se můžete projít nebo ho projet se skupinkou autem.

León Viejo vás vtáhne o stovky let zpět

Nejen příroda vás v Nikaragui uchvátí. Neméně zajímavým místem je totiž León Viejo, v překladu Starý León, ruiny jednoho z nejstarších evropských sídel na americkém kontinentu.

V roce 1524 ho zde založil Španěl Francisco Hernández de Córdoba a město bylo velmi uznávané v celém středoamerickém regionu, než ho v roce 1610 zničila erupce sopky Momotombo. Poté tu Španělé založili nové město, současný León. Na ruinách Starého Leónu si bystrý návštěvník udělá obrázek o dispozicích španělských koloniálních měst.

Foto: bigstock.com

Ruiny León Viejo se dochovaly dodnes. Třeba schody.

Ruiny tohoto kdysi slavného města se nacházejí nedaleko města Puerto Momotombo, na západním břehu jezera Managua. Jsou rozmístěny a zachovávány na rozloze necelých 32 hektarů, takže je co objevovat.

Duch indiánské princezny stále bloudí lesem

Celá Nikaragua zná legendu o tom, co nešťastná láska a podvod udělaly s jednou mladou indiánskou princeznou. Princezna La Mocuana měla otce, který byl nakloněn španělským dobyvatelům, ale po čase na ně a jejich akce změnil názor a nařídil jim odejít. Španělské síly ale udeřily podruhé a znovu dobyly vesnici v oblasti Chontalena, kde princezna se svým otcem žila. Než se však Španělé přihnali, náčelník svou dceru, princeznu, schoval. A to i s nemalým pokladem.

Indiáni boj se Španěly údajně vyhráli, ale po letech se v blízkosti vesnice usadil syn jednoho z dobyvatelů. Do indiánské princezny se ihned zamiloval a ona do něj také, proto mu přislíbila, že vezme poklad a utečou společně pryč. Španěl ale nakonec utekl bez princezny, jen s pokladem. Princezna takovou zradu nesla těžce, chodila po zdejších lesích a sžíraly ji pocity viny i zrady.

Indiánská princezna už samozřejmě nežije, ale jejího ducha, který se lesem prochází, můžete prý spatřit i dnes. Údajně má na svědomí to, že všichni opilci a záletníci, kteří narazí na „princezninu“ jeskyni, zničehonic zmizí…

Foto: bigstock.com

Kultura, legendy, architektura… To všechno a mnohem víc se dá v Nikaragui obdivovat.

Inzertní sdělení: Zamiřte do Střední Ameriky!

Vydejte se na neobvyklou dovolenou do kouzelné přírody turisty opomíjeného středoamerického regionu a poznejte Nikaraguu, Kostariku a Panamu. Uvidíte činnou sopku Arenal nebo jezero Nikaragua.

Procestujte tři báječné země Střední Ameriky, poznejte zdejší kulturu, nádhernou přírodu, vulkán, pralesy i města. Užijte si skvělých 12 dní ve světě, kde lidé nemají stále naspěch a kde se život line v pohodovém duchu!

Podívejte se na další ze zájezdů za exotikou z nabídky cestovní kanceláře ESO travel.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o tisíciletých květinách uprostřed pouště, zavítejte do ráje milovníků vína nebo nakoukněte na největší loď na světě a její luxus. Přehled všech článků najdete na hlavní straně rubriky.

Autor: Petra Malá & Tomáš Cikán

Anketa

Který region vás láká nejvíce?
Severní Amerika.
8,8 %
Střední Amerika.
38,2 %
Jižní Amerika.
53 %
Celkem hlasovalo 34 čtenářů.

Co byste o Nikaragui měli vědět

Nikaragua leží ve Střední Americe mezi Pacifikem a Karibikem, mezi Hondurasem a Kostarikou. Její rozlohu můžeme přirovnat k téměř dvojnásobku rozlohy Česka, zato obyvatel je zde téměř o polovinu méně než u nás. Hovoří se tu španělsky a kultura je té naší velmi podobná, až na vlivy kolonialismu – Nikaragua je totiž křesťanská.

Nikaragua je jedním z nejchudších států Latinské Ameriky, její ekonomika hodně spoléhá na export, a to především na export hovězího masa, mořských plodů, cukru, fazolí a samozřejmě kávy.

Jako platidlo se užívá nikaragujská córdoba, která je v poměru k české koruně téměř 1:1. Ceny jsou o něco nižší než u nás, například za hodinu jízdy autobusem zaplatíte v přepočtu asi 10 korun, za malé pivo 15 korun, za ubytování 120-400 korun za noc podle toho, jak se pohybujete od severu k jihu, a za litr benzínu dáte necelých 24 korun.

Více o Nikaragui a o cestování po ní najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Související témata:

Související články

Výběr článků