Rákosové ostrovy Los Uros jsou ukotvené několik stovek metrů od břehu, uprostřed studených vod jezera Titicaca, a patří k velkým turistickým tahákům této oblasti na hranicích PeruBolívie. Den co den vyplouvají mezi jednotlivé ostrůvky lodě plné turistů, kteří chtějí na vlastní oči spatřit tento jedinečný způsob života.

Tím vůbec prvním ostrůvkem, u kterého člun zastaví, je takzvaný „vstupní“ ostrov. A důvod této zastávky je více než prostý – turisté tady zaplatí vstupné, které je následně opravňuje vplout do vesnice.

„Peníze jsou ale přímo k místním, stejně jako výdělky z prodeje suvenýrů, které  vám budou nabízet místní ženy,“ vykládá průvodce, kterého si člověk může najmout už v městečku Puna. Po zaplacení vstupného se pak turisté nalodí zpátky do rákosových člunů a pluje se směrem do nitra uskupení plovoucích ostrovů Los Uros.

Urové žijí na hladině jezera Titicaca už několik staletí.

Urové žijí na hladině jezera Titicaca už několik staletí.

FOTO: ESO travel

Život na vrstvě rákosu

Konstrukce všech ostrovů a ostrůvků je až neskutečně jednoduchá. Vrstvy rákosu jsou skládané přes sebe až do výšky jednoho metru. Spodní vrstvy logicky ve vodě postupně uhnívají, takže život několika set místních obyvatel rámuje věčné doplňování horních vrstev. Aby ostrovy vlivem větru neodplouvaly, kam nemají, jsou zespodu ukotvené silnými lany.

Chcete poznat Peru blíž? Peru a Ekvádor: Poznejte tajuplné Machu Picchu a plovoucí ostrovy

„Ty ale musíme několikrát do roka měnit, protože i ty poměrně rychle v místní vodě hnijí,“ říká jeden z mužů, který kormidluje loďku. Naštěstí rákosu roste na březích a v mělčinách jezera Titicaca dost a dost a voda v místech, kde jsou umělé ostrovy, není příliš hluboká. Její teplota není nic moc, v nadmořské výšce okolo čtyř tisíc metrů to ale není nic překvapivého.

Přečtěte si o dalších unikátních místech naší planety:

Ostrůvků je tady několik desítek. Tu menších, tu větších. Na některých stojí jen pár chýší – samozřejmě také z rákosu, který je tady hlavním stavebním materiálem – na jiných je domků podstatně víc. Turisty nejnavštěvovanější je ostrov Huacavaca. Okolo malého náměstíčka stojí stánky, ve kterých místní ženy turistům prodávají ručně vyráběné suvenýry, dál je pak klasická obytná „zástavba“, kde místní žijí. Dokonce je tu i rozhledna a kostelík!

Místní si přivydělávají prodejem ručně vyráběných suvenýrů.

Místní si přivydělávají prodejem ručně vyráběných suvenýrů.

FOTO: Santiago Jose Gutierrez

Pro turisty vše!

Indiánský kmen Urů přišel na břehy jezera Titicaca před několika sty lety. Chtěl prý žít nezávisle, mimo pevninu, po svém. Podle legendy prý mají Urové černou krev, a díky tomu necítí chlad. Dnes už jich ale žije na jezeře Titicaca jen několik set a skeptici tvrdí, že nebýt peněz od turistů, nechala by velká část tenhle způsob života za sebou a začala žít jako ostatní na pevnině.

Zajímá vás i nedaleká Bolívie? Zkuste článek Bolívie, to jsou drsné hory, hrdí obyvatelé, koka a známé naleziště dinosauřích stop.

Takhle místní za další peníze turisty provádějí po chýších, dávají ochutnat tradiční pokrmy uvařené nad ohněm, který tu rozdělávají přímo na rákosovém podkladě, i rákos, který neslouží jen jako stavební materiál, ale i jako jedna ze základních potravin. Ženy se pak snaží udat ručně tkané pestrobarevné látky, makety lodiček z rákosu a drobné šperky. A turisté nakupují.

Zdá se, že zatímco jinde turistický ruch postupně tradiční kulturu ničí, tady ji naopak zachraňuje.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Jižní Ameriky!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Peru a dalších zemí:

FOTO: ESO travel

Velký okruh po Peru

Okruh bájnou zemí Inků s posvátným Machu Picchu a poznáním indiánské­ho života na rákosových ostrovech vám ozřejmí i jiné životní hodnoty.

Bolívie a Peru

Vdechnete atmosféru nejvýše položené metropole, poznáte indiánskou kulturu, zažijete plavbu na rákosovém člunu typu “Ra” Thora Heyerdahla.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Chile – Velikonoční ostrov

Nejtajemnější ostrov s 18 gigantickými kolosy v kombinaci s bájnou říší Inků zaslouží vaši zvláštní pozornost při výběru zájezdu.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o tajemných místech Sibiře, o Mrtvém moři nebo o pralese Taman Negara. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán