UNESCO Road je trasa, kterou se během tří týdnů dostanete z Evropy do ekvádorského Quita, projedete Peru, Bolívii, Chile, Velikonoční ostrov a 22. den se vracíte domů. Při tom poznáte některá slavná místa ze seznamu světového dědictví organizace UNESCO. Patří mezi ně například známé „chodící sochy“.

Všechno začíná v Quitu. Majestátní bazilika a bezpočet kaplí, klášterů a kostelíků pod vysokými kopci v čele se sopkou Pichincha vytváří jedinečnou atmosféru ekvádorského hlavního města. Odsud přes památník rovníku, kde si každý zkouší, jaké to je stát zároveň na jižní i severní polokouli, půvabné indiánské městečko Otavalo, Cuencu a Guayaquil vede cesta dále do Peru.

Poznejte Jižní Ameriku v obrazech:

Katedrála v ekvádorském hlavním městě Quitu dokazuje, že na náboženských zvycích a stavbách si dávají Jihoameričané opravdu záležet.

Katedrála v ekvádorském hlavním městě Quitu dokazuje, že na náboženských zvycích a stavbách si dávají Jihoameričané opravdu záležet.

FOTO: Ivan Mlinaric

Země, která horami a zlatem oplývá

Ani v Peru není jednoduché vybrat si mezi mnoha lákadly. UNESCO Road tu vede mimo jiné kolem pomníku pod Huascaránem, kde v roce 1970 zahynuli pod lavinou členové československé výpravy. Pochmurnou náladu si potom turista spraví při pozorování přírodních krás v oblasti Isla Incahuasi, ať už jde o planinu posetou sopečnými horninami, nebo místo plné obřích kaktusů.

Přečtěte si o nejslavnější památce Peru:

Nejstarší město na americkém kontinentě je peruánský Caral. Najdeme ho uprostřed pouště. Tamní pyramidy pochází ze stejné doby jako ty egyptské.

Nejstarší město na americkém kontinentu je peruánský Caral. Najdeme ho uprostřed pouště. Tamní pyramidy pocházejí ze stejné doby jako ty egyptské.

FOTO: i.images.cdn.com

Z Peru pokračuje cesta do Bolívie. Tady na cestě vedoucí přes La Paz (s třpytícími se exponáty v muzeu zlata), Potosí, Uyuni a Villamar spatří cestovatelé spoustu nádherných míst - následující fotografie hovoří za vše.

Bolívie je hodně barevná země.

Chile je hodně barevná země.

FOTO: ESO travel

Sůl nad zlato? V Bolívie ne, mají zde celou solnou pláň Salar de Uyuni.

Sůl nad zlato? V Bolívii ne, mají zde celou solnou pláň Salar de Uyuni.

FOTO: ESO travel

Chile: Je tu všechno - gejzíry, ruka v poušti i měsíční krajina

A už je tady Chile s jeho poklady, pár z nich si nyní ukážeme. Jedno úchvatné místo zvané El Tatio patří k největším a nejvýše položeným polím geotermálních pramenů na světě. Místní gejzíry vypadají nejlépe v přítmí chladných ranních hodin, nicméně i ve zbytku dne jde o úžasnou podívanou. Sloupce páry stoupají desítky metrů do vzduchu, kapky se rozlétají do všech stran a ve svitu slunce vytváří světelnou show.

Křivda, žal a samota

Tyto emoce podle autora Maria Irarrázabala jeho železocementová socha ruky z titulní fotografie znázorňuje. Tyčí se do výšky 11 metrů a najdeme ji v chilské poušti Atacama nedaleko města Antofagasta. „Mano del Desierto“, jak se ruce říká, byla vytvořena v roce 1992 a od začátku poutá velkou pozornost turistů.

V poušti Atacama zase nalezneme místo zvané Moon Valley. Název zcela odpovídá tomu, co zde najdeme. Krajina vypadá opravdu jako na Měsíci, jen slavná Armstrongova americká vlajka chybí. I když Američany potkat můžeme, a to přímo zaměstnance NASA. Ti, právě kvůli podobnosti přírodních podmínek s Měsícem, tady testují různé přístroje určené pro použití ve vesmíru.

Venuše? Ne, tohle uvidíte v Chile.

Venuše? Ne, tohle uvidíte v Chile.

FOTO: Alessandro Muiesan

Vydejte se do světa prostřednictvím dalších článků:

Chile také představuje ideální výchozí bod pro výlet na tajemstvími opředené Velikonoční ostrovy. Zdejší obrovské sochy, které domorodci přemisťovali do neuvěřitelných vzdáleností, byste si při putování po Jižní Americe rozhodně neměli nechat ujít. Kdo ale preferuje spíše tradiční plážové pojetí dovolené, má k tomu na pobřeží mnoho příležitostí.

Po Velikonočních ostrovech se procházelo na devět stovek soch. Mnohé z nich váží desítky tun. Ne všechny se dostaly na místo určení, a tak stojí volně rozesety v krajině.

Po Velikonočních ostrovech se procházelo na devět stovek soch. Mnohé z nich váží desítky tun. Ne všechny se dostaly na místo určení, a tak stojí volně rozesety v krajině.

FOTO: ESO travel

Přečtěte si o dalších nádherných místech naší planety:

V našich končinách se množí restaurace nabízející tradiční pokrmy amerických indiánů. Ovšem jíst tradičně připravovanou kukuřičnou placku s čerstvými místními ingrediencemi a v autentickém prostředí pod 6000 metrů vysokými horami představuje zážitek zcela jiné úrovně.

A vychutnat si tuto dobrotu v prostředí ulic plných typických jihoamerických staveb, to zážitek ještě násobí. Při tom jde poznávání západní části Jižní Ameriky příjemněji. Tato jedinečná část světa ovšem nabízí úžasné zážitky i bez jídla.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Jižní Ameriky!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů za exotikou:

FOTO: ESO travel

UNESCO Road - trek napříč Jižní Amerikou

Poznejte zajímavosti a památky patřící ke světovému kulturnímu dědictví UNESCO.  Za tři týdny projedete celý západ Jižní Ameriky a uvidíte drsnou krásu velehor v Andách, poušť Atacama, mystická indiánská města a mnoho dalšího. Vydejte se s námi za moře!

Peru - Bolívie - Argentina - Uruguay - Chile

Nechte si od česky mluvícího průvodce ukázat to “nej” z pěti zemí Latinské Ameriky: navštívíte peruánské Andy, bolívijský La Paz, argentinskou pampu, uruguayské Montevideo a chilské pobřeží.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o Hispaniole, ostrovu karibského rumu a doutníků, podívejte se na nejdražší mosty světa nebo zjistěte zajímavé informace o cestě kolem světa luxusním letadlem. Přehled všech článků najdete na hlavní straně rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika 

Autor: Petra Malá & Tomáš Cikán