Větší přepadová díra na planetě není. Ta na přehradě Monticello je největší. Jde o celkem unikátní řešení nadbytku vody v přehradě. Zatímco běžně voda padá přepadem přímo v hrázi, na přehradě Monticello (a několika dalších) je tento problém řešený obrovským trychtýřem zhruba šedesát metrů od hráze, do kterého vodní masa padá a řítí se do děsivé hlubiny.

Cementovým trychtýřem do hlubiny

Za vteřinu je tenhle obrovský cementový trychtýř schopný pojmout asi 1370 kubíků vody – to je pro srovnání stejný objem vody, který protéká Vltavou v Chuchli těsně před vyhlášením třetího povodňového stupně – a to díky 22 metrů širokému hrdlu, které se postupně zúží až na potrubí o průměru zhruba 8,5 metru.

Další děsivá díra – Great Blue Hole, Belize

Za bránu do hlubin země je považována Velká modrá díra při pobřeží Belize. A tenhle krasový útvar, velmi dobře viditelný i ze satelitních snímků, je rájem pro potápěče. V průměru má tahle „díra“ 300 metrů a mořské dno tu náhle padá o 150 metrů níž. Závrt, který je jedním ze symbolů Belize, byl v roce 1996 zapsán na seznam UNESCO. Více o něm v článku: Tajemné oko do hlubin země. U pobřeží Belize leží unikátní podmořský útvar

Takto vypadá Velká modrá díra při pobřeží Belize – také bere dech, co říkáte?

Takto vypadá Velká modrá díra při pobřeží Belize – také bere dech, co říkáte?

FOTO: ESO travel

Jím se pak voda řítí do hlubiny. Konkrétně tedy do výpusti na druhém konci hráze, která je o 312 metrů dál a o 93 metrů níž. Plavat v blízkosti propusti, když je „v provozu“? Sebevražda! Však je také hladina přehradního jezera v dostatečné vzdálenosti označena bójkami, za které plavci ani plavidla nesmějí, jinak riskují vcucnutí do ďábelského tobogánu.

Voda hraje hlavní roli i v tomto článku Extrémní koupání na hraně Viktoriiných vodopádů: Ponořte se do Ďáblova bazénku

Jediná oběť The Glory Hole

Nicméně ne každý si dá říct. V roce 1997 nedbala výzev jednačtyřicetiletá Emily Schwalenová, která bójky ignorovala a přiblížila se do nebezpečné vzdálenosti. Proud vody pak ženu samozřejmě stáhl a tělo vyplavalo na druhém konci propusti až po dvaceti minutách. Bez života. Je to prý ale jediná smrtelná nehoda, která se u The Glory Hole stala. Kuriózní sebevraždu, ke které se tady uchýlí hrdina románu od Marka Travise, nepočítáme.

Pohled na dolní propust, která je v létě rájem bikerů. Na obrázku z ní ale tryská voda.

Pohled na dolní propust, která je v létě rájem bikerů. Na obrázku z ní ale tryská voda.

FOTO: en.wikipedia.org, Gh5046, Public Domain Image

Abyste viděli obrovský trychtýř v akci, doporučují znalci místních poměrů, tedy poměrů v severní Kalifornii, abyste k přehradě dorazili během pozdního jara, kdy je hladina nejvýš. Nicméně – adrenalin si tu můžete užít i v případě, že je hladina naopak nízko a propust je mimo provoz.

Do tunelu na kolečkových bruslích

Na jejím druhém konci, pod hrází, kde pokračuje tok řeky Putah Creek, totiž v období sucha řádí „šílenci“ na kolečkových bruslích a kolech. A ohromnou trubku, která je ústím přepadové jámy, používají jako obří U-rampu. Stačí jen s kolem nebo na bruslích vyjet kousek výš do temnoty – trubka má mírný sklon – a pak se spustit dolů temným tunelem, na jehož konci je světlo… a riziko toho, že když nedobrzdíte, spadnete a ošklivě si namlátíte.

Další děsivá díra – Brána do pekla, Turkmenistán

Brána do pekla leží v poušti Karakum v Turkmenistánu a na rozdíl od Velké modré díry, která vznikla díky přírodě, stojí za tímto úkazem lidská činnost. Před 40 lety totiž Sověti na místě, kde je teď kráter, prováděli výzkumný vrt, který měl zjistit, jaké zásoby plynu a ropy v oblasti jsou. Nicméně vrtná plošina se propadla do obrovské díry, do které unikal plyn. Ten se vzňal a hoří dodnes. Podrobnosti v článku Po chybě Sovětů vznikl uprostřed pouště kráter. Podle místních je branou do pekla.

Zbývá jen pár centimetrů a propust o průměru 22 metrů začne plnit svůj úkol.

Zbývá jen pár centimetrů a propust o průměru 22 metrů začne plnit svůj úkol.

FOTO: United States Bureau of Reclamation, Public Domain Image

Samotná přehrada Monticello vznikla v letech 1953 až 1957 – jako ochrana před povodněmi a jako zásobárna vody pro zavlažování. V 80. letech 20. století pak ještě přibyla hydroelektrárna, která zásobuje elektrickou energií severní část San Francisca.

Umělé vodní nádrži za hrází se říká jezero Berryessa a jeho název je připomínkou údolí, které na místě přehrady původně bylo. Patřilo prý k těm nejúrodnějším v Kalifornii. Však se také proti výstavbě vodního díla protestovalo. Přehrada nakonec vznikla, stát vykoupil pozemky od původních vlastníků a v roce 1956 vody zaplavily i městečko Monticello, podle kterého dostala přehrada název.

Plný stav nicméně přehrada zahlásila až v roce 1963, tedy až šest let po dostavění hráze. Dnes je oblíbeným místem rekreantů – k jejím břehům jich během roku přijede asi milión a půl. A pak samozřejmě i běžných turistů, kteří přijíždějí přímo k hrázi, aby se podívali na slavnou „The Glory Hole“.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Spojených států!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří, Asii a Afriku, vybírá z nabídky exkluzivních poznávacích zájezdů:

New York a Florida

Užijte si atmosféru kosmopolitního New Yorku, prohlédněte si jeho největší symboly, jako jsou socha Svobody nebo Empire State Building. A pak – pak se vydejte na slunnou Floridu a užijte si pár dní volna na jejích krásných plážích.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Vydejte se na západ Spojených států!

Populární okruh, který vás během necelých dvou týdnů provede po největších atrakcích západu USA – poznáte slavné národní parky, včetně Grand Canyonu. Navštívíte krásná města – Los Angeles i dech beroucí Las Vegas.

To nejlepší z USA

New York, Niagarské vodopády, Los Angeles, Grand Canyon, Údolí smrti… poznejte legendární místa Spojených států! Na tři týdny vás vezmeme do země, kde se sny mění ve skutečnost. Našlapaný program, který stojí za to!

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si i o nejnebezpečnějších městech světa, o Ďáblově bazénku nebo o top destinacích v Itálii. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika