Nechejme na úvod mluvit čísla: Pod některý stupeň ochrany spadá v celé Severní Americe asi pět procent území. Jen ve Spojených státech jsou desítky národní parků – jedenáct z nich je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Ročně jimi projdou statisíce turistů. Pojďte se jimi prostřednictvím tohoto článku projít i vy a poznejte někdy až děsivou sílu americké přírody.

Největší stromy planety v národním parku Sequoia

Budete si tady připadat jako trpaslíci! Kalifornský národní park Sequoia proslavily háje sekvojovců obrovských. Sequoia je druhý nejstarší národní park ve Státech. Vznikl v roce 1890 – ve stejném roce tu byl také poražen poslední sekvojovec, od té doby je oblast velmi přísně hlídaná. Dřevo sekvojovců je navíc silně náchylné na štípání. Kvalitní nábytek nebo stavební materiál z něj prostě nevykouzlíte.

Jedna z největších atrakcí přístupné části parku Sequoia – Tunnel log, průjezd padlým kmenem.

Jedna z největších atrakcí přístupné části parku Sequoia – Tunnel log, průjezd padlým kmenem.

FOTO: archiv autora

Spojené státy americké v dalších článcích!

Vůbec nejslavnější oblastí je takzvaný Obří les se stromem Generála Shermana. Ten tady roste podle odhadů vědců už 2700 let. Výšku 83 metrů pak doplňuje úctyhodný obvod kmene – ten je dvacet čtyři metrů! Podle všeho tedy jde, co do objemu, o největší žijící organismus na Zemi.

Povídání o dalších kalifornských parcích je součástí článku V Kalifornii najdete krásky na plážích, filmové hvězdy i známé národní parky

Nevěstin závoj v národním parku Yosemite

Vodopád Bridalveil Fall, neboli Nevěstin závoj je nejfotografovanějším místem národního parku Yosemite. Aby ne, jde o nejvyšší vodopád na území Severní Ameriky. Pokud sem ale vyrazíte v létě, pak vás čeká zklamání – v létě je tento vodopád vyschlý a z ohromného skalního bloku stéká jen minimum vody.

Za krásnou přírodou se můžete vydat hluboko na americký sever. Třeba i prostřednictívím článku Aljaška a Yukon: Nespoutaná divočina pro dobrodruhy a milovníky přírody

Horolezci si určitě při vyslovení názvu parku vybaví ohromný žulový monolit „El Capitain“. S výškou 1095 metrů jde o největší monolit svého druhu na planetě. A i tady je možné narazit na háje sekvojí obrovských – i když nejsou tak rozlehlé jako v národním parku Sequoia. Na třech místech jich je tady asi 250.

Trpaslík mezi národními parky Bryce Canyon

Co do rozlohy není utažský národní park Bryce Canyon žádný obr. Unikátní skalní město se rozprostírá na ploše 5x19 kilometrů a nedá pozorovateli ani na chvilku vydechnout. V hlavním „kaňonu“ (i když toto označení není přesné, útvary nevytvořila voda) se střídají věže, skalní brány a oblouky nejrůznějších tvarů.

Bryce Canyon je poměrně malý, to ale neznamená, že nemá co nabídnout.

Bryce Canyon je poměrně malý, to ale neznamená, že nemá co nabídnout.

FOTO: ESO travel

Vydat se sem můžete autem, po okraji kaňonu vede okružní silnice se zastávkami na nejkrásnějších vyhlídkách. Pod kůži se vám ale více vryje pohled na kaňon z koňského hřbetu nebo ze sedadla čtyřkolky. Jen pozor na to, že v létě tady občas bývá spalující horko.

Prohlídka toho nejkrásnějšího z Bryce Canyonu se dá zvládnout bez problémů za jeden den, nicméně pokud chcete na vlastní oči spatřit tu nejkrásnější hvězdnou oblohu, kterou Státy nabízejí, prožijte noc v kempu u hlavní brány. Absence civilizace a světla, které produkuje, tady odkryje několik tisíc hvězd. Tak zvedněte oči!

Kriminální příběhy uprostřed národního parku Everglades

V místních mokřadech skončily ukryté desítky mrtvol… naštěstí jen v epizodách kriminálního seriálu Kriminálka Miami. Pamatujete na úvodní znělku a záběry na zvláštní loď uprostřed vodní hladiny? Šlo právě o národní park Everglades a takzvané vznášedlo, airboat, dopravní prostředek (nejen) pro turisty, který se v místních „vodách“prohání rychlostí až 80 killometrů za hodinu.

Jízda na vznášedlech je jedna z největších atrakcí národního parku Everglades na Floridě.

Jízda na vznášedlech je jedna z největších atrakcí národního parku Everglades na Floridě.

FOTO: archiv autora

Uvozovky okolo slova „vodách“ jsou zcela na místě. Park je tvořený řekou Pahayokee, která je hluboká jen 15 centimetrů! Kompenzuje si to ale šířkou koryta. Ta místy atakuje hranici osmdesáti kilometrů. Potkat se tu můžete s aligátory, krokodýly, spoustou vodního ptactva a samozřejmě i s komáry. Proto repelent s sebou. Návštěva parku je nicméně ohromný zážitek. Nízké ostrůvky, „plantáže“ leknínů a zvířata ve svém přirozeném prostředí – jen pozor na to, že je přísně zakázaný jak lov, tak sběr čehokoli včetně dřeva.

Co dalšího můžete obdivovat na Floridě?Odpověď vám dá článek Florida je zemí přírodních krás, o krásné a spoře oděné dívky tam nouze také není

To nejlepší nakonec – národní park Yellowstone!

Pokud si ve stanu v yellowstoneském kempu necháte mimo speciální schránku byť jen nepatrný kousek jídla, nejspíš přehodnotíte názor na Méďu Béďu. Na rozdíl od kreslené postavičky, která „žije“ právě v Yellowstonu, je setkání s opravdovým medvědem ne zrovna příjemný zážitek. Ale vůně nechráněného jídla ve stanech je prostě láká.

Yellowstone je nejstarší národní park planety, pod jehož povrchem dřímá netušená síla přírody.

Yellowstone je nejstarší národní park planety, pod jehož povrchem dřímá netušená síla přírody.

FOTO: ESO travel

Yellowstone je nejstarší národní park planety a někteří jeho povrch označují za „pokličku“, pod kterou bublá nitro Země. Dvě třetiny všech gejzírů planety jsou právě tady. Gejzír s romantickým pojmenováním „Starý spolehlivec“ tryská co 64 minut až do výšky 36 metrů. Za posledních 120 let prý ani jednou nevynechal. Tím úplně nejvyšším je gejzír „Steamboat“. U něj se intervaly ale pohybují od několika dnů po několik let. Podrobnější informace a zajímavostí o národním parku Yellowstone najdete v článku Zamrzlé vodopády, gejzíry a žádní turisté. Prozkoumejte krásy Yellowstone v zimě.

Čtěte dále, z aktuálních článků vybíráme:

Přečtěte si i o luxusních vlacích, Jižní Koreji nebo brazilském karnevalu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Cesty do nejkrásnějších národních parků USA

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávací zájezdy do USA:

FOTO: ESO travel

Americký západ – Zlatý okruh

Vysoká horstva, strhující krajina rudých skal či třpytivá velkoměsta pobřeží Pacifiku. Rozmanitost téhle cesty je doslova ohromující.

Vzhůru do Yellowstonu

Deštné pralesy, divoký Pacifik, majestátní vulkány, horská jezera a přírodní symfonie Yellowstonu pohltí nejnáročnější milovníky přírody.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

To nejlepší z USA

Unikátní program ESO travel, jenž spojuje turistické šlágry východu USA s omračující nádherou národních parků jihozápadu země.

Autor: Lucie Štěrbová & ESO travel