Hlavní obsah
Že „oblečení“ je relativní pojem, zjistíte v Riu. Tanečnice samby tu vystupují opravdu minimalisticky oděné. Foto: sfmission.com

Nahá těla, hříšná samba – nejslavnější karneval planety se blíží

Být nahý na karnevalu v Riu je zakázané. Jenže za oblečení se považují i kalhotky tvořené provázky nebo čepičky na bradavky. I když karneval v Riu de Janeiru každoročně rozpoutá nejednu debatu o morálce, jde v první řadě o přehlídku tanečních škol, oslavu samby a jednu velkou pouliční párty. A nahé tanečnice? Ty k tomu prostě patří.

Že „oblečení“ je relativní pojem, zjistíte v Riu. Tanečnice samby tu vystupují opravdu minimalisticky oděné. Foto: sfmission.com
Nahá těla, hříšná samba – nejslavnější karneval planety se blíží

Dodavatelé umělého peří a třpytek mají na pilno. Právě teď vrcholí přípravy jednoho z největších a toho zaručeně nejslavnějšího pouličního karnevalu světa. 18. února vypukne v Riu de Janeiru čtyři dny trvající party. Tančit se bude všude, spoře oděné tanečnice budou natřásat své vnady v rytmu samby a davy lidí potečou ulicemi. O Riu se více dozvíte v článku Rio de Janeiro, město karnevalů a krásných žen.

Rio – radost až do rána

Rio de Janeiro, jindy docela klidné město, nad kterým bdí obrovská socha Krista, se v průběhu karnevalu mění v hříšné doupě, ovšem dokonale hlídané místní policií. Tradiční oslava jara vyvrcholí vždy 40. den před Velikonocemi a součástí slavného průvodu Samba Parade ulicí Sambadromo jsou pokaždé bály a večírky. Hlavní program se koná celou noc.

Dav až 500 tisíc diváků se snaží vměstnat do ulic Ria de Janeira během každoročního karnevalu.

Foto: sfmission.com

Rio de Janeiro

Rio je městem, kterému mnozí přisuzují božské vlastnosti. Není se čemu divit – oblé vrcholky obklopují malebný záliv, lemovaný zlatými plážemi. Nad městem, jehož mrakodrapy sahají skoro do moře, se tyčí nejvyšší art decó socha na světě – majestátní Kristus Vykupitel. Podobně známým symbolem Ria je pak „Cukrová homole“, která ční z moře vedle pláže Copacabana.

89 milionů kondomů na karneval

Do divokého Ria se proto už teď sjíždějí tisíce lidí, jejichž počet pravidelně stoupá k 500 tisícům. Samotná tribuna Sambodromu, na kterou jsou také nejdražší lístky, pojme pouze 70 tisíc z nich. Ti ostatní zaplní celé Rio včetně nejslavnější pláže Copacabana. Snad proto se loni brazilské ministerstvo zdravotnictví rozhodlo rozdat návštěvníkům karnevalu 89 milionů kondomů.

Pláž Copacabana - jeden ze symbolů Ria de Janiera

Foto: ESO travel

Největší atrakcí však stále zůstává každoroční přehlídka škol samby. Každá má až několik set členů, z nichž největší podíl tvoří tanečníci a orchestr. Součástí každé školy je také alegorický vůz, na kterém se tančí. Celou přehlídku sleduje porota, která na konci karnevalu vybere nejlepší školu samy a královnu karnevalu. Lístky na tohle brazilské veselí stojí od 300 do 2000 dolarů, těsně před karnevalem je ale překupníci prodávají i za několikanásobek.

Přečtěte si více o divokých večírcích:

Přečíst si můžete aktuálně o zajímavých místech Kuby, pobytech v Keni nebo o nejkrásnějších bazénech světa. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Keni

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

Brazílie - Rio de Janiero 

Bydlet budete přímo na pláži Copacabana v luxusním výškovém hotelu. A kdyby vám nestačilo moře, můžete využít i luxusní bazén na střeše. Z vody lze pozorovat celé Rio!

Thajsko – Full Moon Party

Úplňková party na bílé pláži ostrova Ko Phangan je koná každý měsíc, chce to jen vyhmátnout správný termín. Užijte si exotický večírek na želvím ostrově!

Mexiko – Acapulco

Co se stane v Acapulcu, zůstane v Acapulcu! Zažijte jízdu plnou vzrušení a nechte se svést erotikou nabitým letoviskem ve vlnách Karibiku! Vyrazte do Mexika!

Autor: Viola Kratochvílová & ESO travel

Anketa
Láká vás návštěva karnevalu v Riu?
Ano, velmi.
66 %
Ano, ale jen v rámci většího okruhu Brazílií.
13.2 %
Ne, ani trochu.
20.8 %
Celkem hlasovalo 1285 čtenářů.

Historie karnevalu v Riu

Karneval jako takový je velmi starý způsob zábavy. Lidé po celém světě od pradávna slavili příchod jara i mnoho dalších událostí jednoduše tak, že si nasadili masky a stali se na chvíli někým jiným. Ze sociologického hlediska je tak karneval velmi důležitým prvkem fungující společnosti – převrací role a dává zapomenout na obyčejný život.

V Brazílii se koncept karnevalu objevil spolu s Portugalci a byl obohacen prvky indiánské a africké kultury. Od 18. století se spolu s přehlídkou masek začaly pořádat nejrůznější soutěže a nastartovala se současná podoba karnevalu jakožto přehlídky tanečních škol.

 

Samba – brazilská modlitba

Význam slova samba se překládá mnoha způsoby. Jedni považují sambu za modlitbu, jiní ji překládají jako „krásnou tanečnici“. Ať je to jakkoli, v Brazílii je samba národním tancem, který vychází z původních tanců Afro-Brazilců. Na karnevalu v Riu ale můžete vidět pouze některé ze stylů samby – variací samby je nespočítaně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků