Hlavní obsah
Do Amatérské jeskyně se dostanou jen příchozí s helmami na hlavách a vybaveni baterkami. Foto: Leoš Štefka

Za adrenalinem a krásou podzemí do Moravského krasu

Milovníci přírodních podzemních krás a adrenalinu budou mít šanci zdarma navštívit zhruba půl kilometru dlouhou část Amatérské jeskyně v Moravském krasu na Blanensku.

Do Amatérské jeskyně se dostanou jen příchozí s helmami na hlavách a vybaveni baterkami. Foto: Leoš Štefka
Za adrenalinem a krásou podzemí do Moravského krasu

Ochranáři ji zpřístupní při příležitosti letošního 60. výročí od vyhlášení této chráněné krajinné oblasti. Do podzemí se ale dostane maximálně 450 lidí.

„Vstupy si budou moci lidé u nás od září telefonicky zamluvit. Tyto prohlídky pořádáme jednou za tři roky. Je o ně mimořádný zájem a mnoho turistů musíme z kapacitních důvodů odmítnout,“ řekl Právu Antonín Tůma ze správy Moravského krasu.

Dny otevřených dveří se budou konat 12. a 13. listopadu, a následně 26. a 27. listopadu. Amatérská jeskyně je se svými 44 kilometry nejdelším jeskynním systémem ve střední Evropě. Chybí v ní betonové chodníčky, zábradlí, schodiště a elektroinstalace.

Tragédie při průzkumu

Prohlídka je určena jen pro fyzicky zdatné. Speleologové v ní provedou turisty po takzvané Ministerské trase. Jde o úsek, který si v minulosti prohlédlo několik ministrů životního prostředí. Návštěvníci si prohlédnou jeskyni v neupraveném stavu. Obdivovat budou moci krápníky, projdou korytem mělkého potoka a po půl kilometru skončí v rozměrném Absolonově dómu.

Některé části Amatérské jeskyně nebyly dosud probádány. Její objevování je spojeno s největší tragédií v historii speleologie v ČR. Zahynuli v ní 29. srpna 1970 speleologové Milan Šlechta a Marko Zahradníček. Krasem se tehdy přehnala bouřka a vydatný déšť nečekaně zvedl spodní vody.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků