Hlavní obsah
Turisté na Novém Zélandu (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz

Počet turistů po světě roste. A s nimi i problémy

Mnoho obyvatel západní polokoule se v těchto dnech vrací zpět do kanceláře, kde je čas podělit se o příběhy a hodnocení uplynulé dovolené, napsal zpravodajský server Worldcrunch. A jedna otázka vždy zákonitě přijde na přetřes - jak moc tam bylo přelidněno?

Turisté na Novém Zélandu (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz
Počet turistů po světě roste. A s nimi i problémy

Počty cest do oblíbených turistických destinací stoupají po celém světě. Loni podle Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) vyrazilo ve světě do zahraničí odhadem 1,4 miliardy turistů. A odhady na letošek předpovídají nárůst o tři až čtyři procenta.

Jistě, turistika přináší zisky a vytváří nové pracovní příležitosti. Přesto ji některé destinace na celém světě vnímají spíše jako problém nadměrného turistického ruchu. Seznam potíží, které návštěvníci přinášejí, je dlouhý: davy, odpadky, rostoucí ceny bytů a pozemků, skryté náklady na zlepšení infrastruktury, aby splnila turistické požadavky, a finanční zátěž spojená s nutností chránit něco, co už je stejně poškozené — tedy přírodní prostředí a památky.

Stoupá také širší povědomí o tom, jak cestování přispívá k emisím skleníkových plynů. To vše se sčítá v „neviditelném břemenu”, což je termín, který používá charitativní Nadace cestování (The Travel Foundation). Ta se snaží propagovat různé způsoby, jak zabránit zahlcování jednotlivých míst hromadnými příjezdy turistů.

Opatření po celém světě

Kroky proti sílícím davům návštěvníků už přijala řada světových destinací. Před časem přibyla na interaktivní mapu „míst trpících pod tlakem nadměrné turistiky” na webových stránkách Cestujte zodpovědně (Travel Responsible) dvě místa na Novém Zélandu — Waitangi a Matapōuri Mermaid Pools (Tůně mořské víly). Matapōuri, která je posvátná pro místní obyvatele, už je od letošního jara na neurčito uzavřená, protože byla znečištěná opalovacím krémem a močí, informoval novozélandský zpravodajský server Stuff.

Novozélandská vláda přijala i celonárodní kroky. Od 1. července musí každý turista přilétající na Nový Zéland zaplatit turistický poplatek 35 novozélandských dolarů (525 Kč) pro zahraniční návštěvníky na ochranu přírody. Tento poplatek pomůže bojovat proti ekologickým škodám, které nadměrná turistika působí světově proslulým místům v zemi.

Velmi odlišný přístup k přílivu turistů na Machu Picchu přijala peruánská vláda. Toto pradávné incké sídlo je klíčovým bodem místní ekonomiky, a vláda nedávno schválila výstavbu nového letiště v oblasti Cuska. Doufá, že tím zdvojnásobí počet turistů na místě, které už teď navštíví ročně více než milion turistů.

Netrvalo dlouho a UNESCO poslalo peruánským úřadům varování, aby chránily inckou citadelu, která je už dlouho na seznamu památek světového dědictví; každá stavba, která by mohla mít vliv na chráněnou oblast, musí být schválena touto agenturou OSN.

Peklo v Benátkách

Heslem „zoufalé časy si žádají zoufalá opatření” se začalo řídit italské město Benátky, které každoročně praská ve švech pod náporem 36 milionů zahraničních turistů. Zavedlo proto novou sérii pravidel včetně pokut od 25 do 500 eur (650 až 13 tisíc korun) a trvalého zákazu vstupu do centra města pro turisty, kteří budou vykazovat „antisociální chování”.

Mezi chováním, které je na základě těchto pravidel možné trestat, je například konzumace jídla a nápojů mimo vyhrazené oblasti, chůze po ulici v koupacím oděvu nebo s nahým hrudníkem, zpěv, křik nebo poslouchání hudby bez sluchátek od 23:00 do 08:00 a od 12:00 do 17:00 hodin. Italský deník Il Giornale informoval o dvou německých batůžkářích, kteří dostali pokutu 950 eur a pak byli vykázáni z města za to, že si vařili kávu na cestovním vařiči na schodech mostu Rialto.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků