Hlavní obsah
Jezero vzniklo kvůli sesuvu půdy. Foto: Profimedia.cz

Malebné jezero v Pákistánu stvořila přírodní katastrofa

Pákistánské jezero Attabad vypadá, jako by existovalo už od nepaměti. Pitoreskní scenérii ovšem příroda vytvořila teprve v roce 2010 následkem masivního sesuvu půdy, při němž byla naneštěstí zavalena celá vesnice. Kvůli tyrkysové vodě se však jezero stalo populárním místem pro řadu rekreačních aktivit.

Jezero vzniklo kvůli sesuvu půdy. Foto: Profimedia.cz
Malebné jezero v Pákistánu stvořila přírodní katastrofa

V lednu před deseti lety došlo v této části pohoří Karákóram k sesuvu půdy, který s největší pravděpodobností způsobilo zemětřesení. Valící se kameny pod sebou zcela pohřbily vesnici Attabad, nacházející se v údolí Hunza, píše server Amusing Planet. Kolem 20 lidí při tragédii zahynulo.

Návštěvníky přitahuje tyrkysová voda v jezeře.

Foto: Profimedia.cz

Skály a zemina přehradily tok řeky Hunza a záhy vzniklo 21 kilometrů dlouhé jezero, jenž nese jméno po vesnici, která na jeho místě kdysi stávala. Z oblasti následkem katastrofy odešlo na šest tisíc lidí, sesuv půdy také poškodil 20 kilometrů vysokohorské silnice, jež byla jediným spojením do této odlehlé oblasti. V následujících letech musela být obnovena.

Navzdory neštěstí se k jezeru brzy začali vracet lidé. Šlo o turisty, které jezero přitahovalo pro svou magickou tyrkysovou barvu. Začali na něm provozovat různé rekreační aktivity, třeba jízdu na vodním skútru nebo lodičkách.

Oblíbenou aktivitou je projížďka na loďkách.

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků