Hlavní obsah
 

Černí baroni se vracejí na Zelenou Horu

Je tomu skoro třicet let, co se zámek Zelená Hora v Plzeňském kraji stal dějištěm snímku Černí baroni. Ti se od soboty 13. června na zámek znovu vrátí, a to v podobě filmové expozice. Zámek tak bude také poprvé v historii otevřen trvale pro veřejnost. Výstava k dnes již kultovnímu porevolučnímu filmu zůstane na zámku až do konce srpna.

 
Černí baroni se vracejí na Zelenou Horu

„Návštěvníci uvidí zrekonstruovaný ráj socialistických vepřů, udělali jsme celý nový prasečí chlívek. Vše jsme vyřezali. Budou tam všude autentické záběry z filmu, fotky v místech, kde se točilo. Dokonce tam budou i živá prasata,“ popisuje jednu z hlavních atrakcí místní podnikatel a organizátor kulturních akcí Martin Lukeš.

Nebude chybět například ani doprovodný program v podobě okružní jízdy po filmových místech i památkách Nepomuku. „Okruh má asi devět kilometrů,“ dodal Lukeš.

Plán na vytvoření expozice v místech, kde v roce 1992 vznikl snímek Černí baroni na motivy stejnojmenné knihy Miloslava Švandrlíka, držel Lukeš podle svých slov v hlavě už deset let. S obcí Klášter, na jejímž území se zámek nachází, uzavřel nájemní smlouvu na tři roky. Zámek tak bude poprvé v historii otevřen pravidelně pro veřejnost.

Pro samotného Lukeše jde přitom o více než jen o oblibu snímku. „Mám k tomu vztah, protože moje máma pocházela z Kláštera. Dětství jsem prožíval v Klášteře, což je kilometr od Nepomuku, takže mám blízký vztah i k Zelené Hoře,“ zmínil.

Zámek Zelená Hora se v sobotu otevře veřejnosti.

Foto: Novinky

S návratností projektu, do kterého už vložil více než milion a půl, si hlavu neláme. „Mám to na tři roky, ale já už jsem takovej budovatel, mám to jako takového koníčka. Neustále buduji nějaké hospody a podobné věci, takže už mi to ani nepřijde,“ svěřil se s tím, že i pod zámkem vybudoval pro návštěvníky krčmu, kde se budou moci osvěžit.

Zahájení filmové expozice na zámku proběhne v sobotu 13. června. Hlavní program začne od 15 hodin, brány zámku se však lidem otevřou o pět hodin dříve. Součástí programu bude například i módní přehlídka za účasti vítězek Miss České republiky. „Hlavním bodem večera je pak koncert Petra Koláře, který začne v 18 hodin,“ zmínil Lukeš.

„Herci se na to dívali velice kladně, hlavně Ondřej Vetchý, který nám v tomto hrozně fandí. Měl z toho obrovskou radost. Bohužel kvůli zdravotním důvodům nepřijede, ale bude s ním přímo rozhovor. Až bude zahájení, tak mu máme zavolat a on pozdraví diváky,“ dodal. Účast na zahájení potvrdil například herec Václav Vydra nejmladší.

Výstava Černí baroni v Nepomuku aneb Terazky se vrací bude letos probíhat až do 30. srpna, vrátit by se měla v květnu příštího roku.

Otevřeno bude každý týden od pátku do neděle od 10 do 19 hodin. Běžné vstupné pro dospělého je 250 korun, pro děti pak 100 korun. Část z každého vstupného zamíří obci Klášter.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků