Hlavní obsah

Černí baroni se vracejí na Zelenou Horu

12. 6. 2020, 14:51 – Zelená Hora u Nepomuku
Novinky, Kristýna Léblová, dul

Je tomu skoro třicet let, co se zámek Zelená Hora v Plzeňském kraji stal dějištěm snímku Černí baroni. Ti se od soboty 13. června na zámek znovu vrátí, a to v podobě filmové expozice. Zámek tak bude také poprvé v historii otevřen trvale pro veřejnost. Výstava k dnes již kultovnímu porevolučnímu filmu zůstane na zámku až do konce srpna.

Černí baroni se vracejí na Zelenou Horu Video: Novinky

 
Článek

„Návštěvníci uvidí zrekonstruovaný ráj socialistických vepřů, udělali jsme celý nový prasečí chlívek. Vše jsme vyřezali. Budou tam všude autentické záběry z filmu, fotky v místech, kde se točilo. Dokonce tam budou i živá prasata,“ popisuje jednu z hlavních atrakcí místní podnikatel a organizátor kulturních akcí Martin Lukeš.

Nebude chybět například ani doprovodný program v podobě okružní jízdy po filmových místech i památkách Nepomuku. „Okruh má asi devět kilometrů,“ dodal Lukeš.

Hitem letošní sezony je poznávat kraj, ve kterém žijeme. Báječný víkend lze strávit v Jeseníkách

Tipy na výlety

Plán na vytvoření expozice v místech, kde v roce 1992 vznikl snímek Černí baroni na motivy stejnojmenné knihy Miloslava Švandrlíka, držel Lukeš podle svých slov v hlavě už deset let. S obcí Klášter, na jejímž území se zámek nachází, uzavřel nájemní smlouvu na tři roky. Zámek tak bude poprvé v historii otevřen pravidelně pro veřejnost.

Pro samotného Lukeše jde přitom o více než jen o oblibu snímku. „Mám k tomu vztah, protože moje máma pocházela z Kláštera. Dětství jsem prožíval v Klášteře, což je kilometr od Nepomuku, takže mám blízký vztah i k Zelené Hoře,“ zmínil.

Foto: Novinky

Zámek Zelená Hora se v sobotu otevře veřejnosti.

S návratností projektu, do kterého už vložil více než milion a půl, si hlavu neláme. „Mám to na tři roky, ale já už jsem takovej budovatel, mám to jako takového koníčka. Neustále buduji nějaké hospody a podobné věci, takže už mi to ani nepřijde,“ svěřil se s tím, že i pod zámkem vybudoval pro návštěvníky krčmu, kde se budou moci osvěžit.

Zahájení filmové expozice na zámku proběhne v sobotu 13. června. Hlavní program začne od 15 hodin, brány zámku se však lidem otevřou o pět hodin dříve. Součástí programu bude například i módní přehlídka za účasti vítězek Miss České republiky. „Hlavním bodem večera je pak koncert Petra Koláře, který začne v 18 hodin,“ zmínil Lukeš.

„Herci se na to dívali velice kladně, hlavně Ondřej Vetchý, který nám v tomto hrozně fandí. Měl z toho obrovskou radost. Bohužel kvůli zdravotním důvodům nepřijede, ale bude s ním přímo rozhovor. Až bude zahájení, tak mu máme zavolat a on pozdraví diváky,“ dodal. Účast na zahájení potvrdil například herec Václav Vydra nejmladší.

Červená Lhota bude letos bez lodiček

Cestování

Výstava Černí baroni v Nepomuku aneb Terazky se vrací bude letos probíhat až do 30. srpna, vrátit by se měla v květnu příštího roku.

Otevřeno bude každý týden od pátku do neděle od 10 do 19 hodin. Běžné vstupné pro dospělého je 250 korun, pro děti pak 100 korun. Část z každého vstupného zamíří obci Klášter.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků