Hlavní obsah
Dům na vršku kopce má výhled na všechny strany. Foto: Luigi Filetici

Ze Sokolího hnízda je výhled hned do tří států

Horskou chatu ve výšce 3000 metrů nad mořem na hoře Powder Mountain v americkém Utahu navrhli architekti z italského studia Obicua. Pojmenovali ji příznačně The Kinii. To totiž v jazyce místních indiánů znamená Sokolí hnízdo. Výhled z chaty je nejen do všech světových stran, ale za dobrého počasí je vidět do tří amerických států.

Dům na vršku kopce má výhled na všechny strany. Foto: Luigi Filetici
Ze Sokolího hnízda je výhled hned do tří států

Horská chata, kterou architekti navrhovali pro soukromého klienta, je přehlídkou jejich umu a schopnosti zakomponovat stavbu do přírodního prostředí tak, aby v něm působila co nejpřirozenějším dojmem a napáchala co nejméně škod.

Její autoři se totiž rozhodli dodržovat přísné požadavky pro certifikaci zelených budov LEED, která má striktní podmínky už jen na ohleduplnost výstavby objektu vůči okolnímu prostředí.

Dům zabírá na pozemku minimální plochu a také má relativně kompaktní objem, aby docházelo k co nejmenším ztrátám tepla. Stavba má zelenou střechu, její tvar je pokračováním profilu pozemku. Zároveň terasy chráněné mohutnými přesahy poskytují příjemné závětří v období mrazivých větrů, o něž v místě není nouze, a stíní i před intenzivním UV zářením.

Samotný interiér domu je rozdělen do dvou bloků. Jeden je vyhrazen pro děti a také pro hosty, zatímco druhý mají k výhradnímu užití majitelé. Propojujícím prvkem obou částí domu je pak velká hala sahající přes dvě podlaží a propojující vertikálně obytné místnosti s ložnicemi.

Dům s celkovou plochou podlah 550 m² má interiér obkládaný dřevem z cedru, zatímco fasády jsou pokryté leštěným kovem. Italští architekti ve svých projektech nikdy nezapomínají na své domovské tradice, a to ani v projektech realizovaných v zahraničí. V tomto případě svou domovinu připomínají prostřednictvím na míru navrženým a v Itálii vyrobeným nábytkem. Stejný původ má i většina povrchů použitých v domě.

Anketa
Líbí se vám obklady fasád z falcovaného plechu?
Ano, vypadá to dobře.
29.7 %
Na určitých typech staveb to vypadá pěkně.
22.9 %
Nevím.
1.6 %
Spíše ne.
3.5 %
Ne, to se mi nelíbí.
42.3 %
Celkem hlasovalo 1714 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků