Hlavní obsah
Janov vystaví v místě zříceného mostu nový park a především vyzdvižené kruhové korzo. Foto: The Big Picture

Ústředním prvkem janovského údolí, kde se zřítil most, bude červený ocelový kruh

Velký červený kruh z oceli, který pomyslně spojuje všechny a vše, a to nejenom v bezprostředním místě tragédie ze 14. srpna roku 2018, kdy se v italském Janově zřítil most Morandi. Takovou podobu bude mít pomník obětem, který navrhl tým milánského architekta Stefana Boeriho ve spolupráci s kolegy z ateliéru Metrogramma Andrey Boschettiho a dánským studiem Inside Outside Petry Blaisseové.

Janov vystaví v místě zříceného mostu nový park a především vyzdvižené kruhové korzo. Foto: The Big Picture
Ústředním prvkem janovského údolí, kde se zřítil most, bude červený ocelový kruh

Urbanistický projekt nazvaný Park Polcevera a Červený kruh byl jedním ze šesti návrhů, které se dostaly do finále veřejné soutěže vyhlášené radnicí Janova. Město si nakonec vybralo k realizaci právě tento. Jeho podstatou je vytvoření systému parkových ploch s rozdílnými ekologickými systémy a infrastrukturou pro udržitelnou mobilitu a chytré budovy.

Jinými slovy, architekti navrhli novou a moderní podobu údolí Polcevera, které bylo v loňském roce zničeno a využili této příležitosti k vytvoření části města, jež bude nejen zelená, ale bude ctít zásady trvalé udržitelnosti a bude produkovat i energii.

Symbolickým prvkem, který architekti zakomponovali do projektu, je lávka pro pěší a cyklisty v podobě velkého červeného kruhu, který má sjednocovat a propojovat všechno a vše, co je na místě bývalého neštěstí.

Propojení přitom nebude pouze pomyslné, ale i faktické. Kruh ze sytě červeně natřené oceli bude distribuovat elektrickou energii nasbíranou fotovoltaickými panely umístěnými na střechách nedalekých budov a teplo získané ze solárních kolektorů.

Energii bude rovněž sbírat Větrná věž nesoucí systém vertikálních větrných turbín a samotný povrch jak kruhu, tak nového mostu, jež pokryje piezoelektrická dlažba. Provoz na obou tělesech tak bude přímo vytvářet energii.

Nový most navrhl architekt Renzo Piano.

Foto: The Big Picture

Jak upozorňují architekti, kruh bude mít hned několik funkcí, i z urbanistického hlediska. Stane se chodníkem, svým způsobem i vyzdviženým náměstím, lávkou propojující různé oblasti, zdůrazněním nového parku Polcevera pod novým mostem, jejž navrhl architekt Renzo Piano.

Parametry kruhu
Délka: 1570 m
Šířka: 6 m
Průměr: 250 m
Větrná věž (výška):  120 m

„Velmi jsme si přáli, aby naše vize zprostředkovala barvy a vůně Středomoří, jehož je Janov ve světě symbolem. Cílem je znovu vybudovat propojený urbanistický systém, jenž bude společensky aktivní a inovativní do té míry, že revitalizuje nejenom danou oblast, ale také všechny sousední, mj. i tím, že je promění v atrakci. (...) Inspirováni industriální architekturou a modrou barvou Středozemního moře, budou nové budovy postaveny z obnovitelných materiálů, velké střechy nabídnou povrch k produkci obnovitelné energie. Budovy se otevírají směrem do parku a protíná a propojuje je červený kruh,” říká o projektu Andrea Boschetti.

Červená lávka bude propojovat různé části údolí.

Foto: The Big Picture

V údolí Polcevera vznikne park se spoustou různě fungujících zón.

Foto: The Big Picture

V samém srdci parku bude umělecká instalace výtvarníka Lucy Vitoneho tvořená 43 stromy, které reprezentují oběti zřítivšího se mostu Morandi, ovšem zrovna tak věčnou vzpomínku na bolest i lidská pochybení a v neposlední řadě i jako symbol nezničitelné síly města.

Přes údolí Polcevera vedl původně most Morandi, jehož část se ale v roce 2018 zřítila.

Foto: Profimedia.cz

Rudý kruh, park Polcevera a další objekty se stanou „janovským uvítáním pro všechny, kdo budou městem projíždět. Přivítáním světu, jenž prochází Janovem po síti infrastruktury, jež se rozpíná od východu k západu a propojuje Itálii s Evropou, parky vystupující z vertikálních ploch dělníci a vznešení lidé bardi i námořní inženýři. Skvělé město, přestože stižené strašným smutkem, nádherné, ač se svými věčnými rozpory. Město oceli a moře, vysocháno větrem a tragédií, přesto vždy připravená stát prvně zpříma”, vzdal hold Janovu a Janovským Stefano Boeri.

Jednou z budov v údolí, které budou nově postavené, je nové tržiště.

Foto: Renovatio design

Plán nového urbanizačního řešení údolí Polcevera

Foto: Stefano Boeri Architetti, Metrogramma Milano, Inside Outside, Petra Blaisse

Anketa
Máte rádi, když architektura slouží zároveň i jako symbol něčeho dalšího?
Ano, takové stavby mají vždy něco navíc, co se mi líbí.
77.9 %
Někdy ano.
3.3 %
Nevím, tomu nerozumím.
2.1 %
Já v tom skoro nikdy nic navíc nevidím.
2.3 %
Ne. Jsou to jen zbytečné vymyšlenosti.
14.4 %
Celkem hlasovalo 480 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků