Hlavní obsah
Sedací souprava (Merrygorando) je sestavená z modulů zhotovených na míru, které lze libovolně upravovat podle potřeby. Stropní osvětlení tvoří kombinace tří nekompletních svítidel připomínajících odkvetlé pampelišky. Foto: www.modernibyt.cz

Třípokojový byt vyměnili za částečně zrekonstruovaný domek z 30. let

Touha po vlastní malé zahrádce, kam by bylo možné vyjít přímo z domu a kde by si mohly volně hrát děti, přivedla mladý pár se dvěma malými holčičkami do částečně zrekonstruovaného domku z 30. let minulého století.

Sedací souprava (Merrygorando) je sestavená z modulů zhotovených na míru, které lze libovolně upravovat podle potřeby. Stropní osvětlení tvoří kombinace tří nekompletních svítidel připomínajících odkvetlé pampelišky. Foto: www.modernibyt.cz
Třípokojový byt vyměnili za částečně zrekonstruovaný domek z 30. let

Přestože třípokojový byt v pražské Liboci nebyl dispozičně dobře řešený, rodina v něm spokojeně žila šest let. Celou dobu však v okolí hledali svůj vysněný dům s malou zahrádkou.

Do úzké chodby se podařilo umístit praktické botníky pro děti i rodiče, které zároveň slouží k usednutí jako lavice. Je zde i větší počet háčků připevněných ve výšce, kam dosáhnou i děti.

Foto: www.modernibyt.cz

Protože se jim takový nepodařilo koupit, rozhodli se nastěhovat do domku určeného k pronájmu. Nakonec jim ho ale majitel prodal. Získali vše, po čem toužili, a dokonce dál bydlí ve stejné ulici.

Ke krásnému prostředí plnému zeleně v blízkosti obory Hvězda a Šáreckého údolí rodina velmi přilnula. Tráví hodně času v přírodě a vyhovuje jim zde i dosažitelnost školky a základní školy, které děvčata navštěvují. Daleko odtud není ani do centra města a manželé si také cení sousedské pospolitosti starousedlíků.

Otevřený prostor mezi jídelnou a obývacím pokojem zdobí zavěšené květiny zv. kokedamy. Kulatý stůl v jídelně je možné podle potřeby rozložit do tvaru oválu.

Foto: www.modernibyt.cz

Z finančních důvodů si nyní rodina nemohla dovolit rozsáhlejší rekonstrukci domu, proto se rozhodla pouze pro dílčí úpravy interiéru. Práce se ujali designér Ota Fiřt a Soňa Gajdošová ze studia Merrygorando a proměnili ho v útulný domov „ušitý" rodině přesně na míru.

Místnost dekoruje barevná fotografie OE skutečný motiv lokality Prahy 6 přenesený na tapetu.

Foto: www.modernibyt.cz

Manželé touží po masivní dřevěné podlaze, dočasně ji však zastoupila příjemná krytina z PVC s dekorem dřeva.

Foto: www.modernibyt.cz

Domov na míru

Přestože se nyní v domku neodehrály žádné stavební úpravy, neuvěřitelně prohlédl. Moderní interiér, nikoliv však strohý, je prakticky a účelně uspořádaný, světlý, vzdušný, útulný a září svěžestí. Výsledek předčil očekávání manželů.

„Přáli jsme si, aby to uvnitř domku vypadalo tak, jako bychom byli venku v přírodě, aby interiér plynule navazoval na zahradu. Chtěli jsme takový nápaditý domeček, který ale bude praktický a nebudeme se ho obávat užívat,“ vysvětluje Dana.

Místnost v přízemí domku sousedící přímo s otevřenou kuchyní, jídelnou a obývacím prostorem slouží jako pracovna rodičů a herna děvčat. Je vybavena praktickým nábytkem zhotoveným na míru a vtipně oživena veselými samolepkami.

Foto: www.modernibyt.cz

„A to se podařilo. Hodnotné a okázalé vybavení by nám neumožnilo svobodné užívání. Chceme, aby děvčata mohla doma samostatně co nejvíc věcí skutečně používat a víc se realizovat. Dětský pokoj Ota vytvořil podle jejich přání. Mají v něm plno poliček, kam si mohou vystavit své poklady a oblíbené úlovky z přírody,“ dodává.

Textilie připevněná ke stropu skrývá také osvětlení, které mění barvy. Atypicky zastřižený koberec připomíná rozkvetlou louku. Praktické nástěnky opatřené pružnými gumami zase bílé mráčky plující po modré obloze.

Foto: www.modernibyt.cz

Velmi chválí nejen kreativitu designéra, ale vyzdvihuje i jeho prozíravý přístup k celkové bezpečnosti domu s ohledem na děti.

Prakticky a kreativně

Patro domu tak trochu připomíná loď. Stropy v ložnici manželů a v dětském pokoji ozvláštnila bílá textilie, která je efektní, ale má i praktický účel. Překrývá nepříliš pohledný strop polepený polystyrenovými kazetami.

Z jedné strany na ložnici navazuje šatna a z druhé volně přechází v relaxační místnost. Jednu stěnu dekoruje tapeta. Jsou do ní vetknuty malé poličky, kam lze odložit knihy či jiné drobnosti.

Foto: www.modernibyt.cz

Jedna z podkrovních místností slouží k ubytování návštěv. Noční stolky zastoupily staré židle přelakované žlutou barvou. Odtud lze po schůdcích vystoupat až na půdu. Je využívaná k ukládání sezonních věcí.

Foto: www.modernibyt.cz

Dveře mají kulatá lodní okénka. Domácí pracovna umožňuje manželům společně bok po boku řešit pracovní povinnosti, ale je také hernou a pracovnou dětí, která sousedí s kuchyní.

Protože Dana tráví nemálo času právě v kuchyni, jsou si všichni prakticky nablízku. Mimořádně velké byly nároky kladené na sedací soupravu.

Dveře jsou vybaveny kulatými lodními okénky.

Foto: www.modernibyt.cz

„Bylo třeba, abychom ji mohli občas upravovat jako lůžko pro příležitostné přespání, aby byla pohodlná a dostatečně velká, abychom se na ni všichni vešli. Důležitým kritériem byla také její stabilita a bezpečnost, aby si děti neublížily, až na ní budou skotačit. Zanedbatelný nebyl ani kvalitní a snadno udržovatelný materiál, abychom se neobávali ji užívat. Jen jsme nevěděli, jak taková sedací souprava vypadá, protože jsme ji nikde neobjevili,“ vzpomíná Dana.

Ota Fiřt se s úkolem vypořádal rafinovaně a zadání tak beze zbytku splnil. Co víc? Předčil ho!

Skla relaxační místnosti jsou opatřena speciální fólií, která pomáhá udržet uvnitř přijatelnou teplotu. Všichni zde cvičí, občas i čtou a Dana s děvčaty tu rády tancují.

Součástí soupravy je totiž i zpevněný modul se skleněnou deskou ve shodném designu s ostatními částmi, který slouží jako stolek.

Velká rekonstrukce dům teprve za pár let čeká, přesto se ale dočkal nejen zdařilé proměny interiéru, ale získal i nový zelený odstín fasády a přezdívku mechový domeček.

Původní stav

Foto: www.modernibyt.cz

Původní stav

Foto: www.modernibyt.cz

Původní stav

Foto: www.modernibyt.cz

Ota Fiřt
Je spolumajitelem studia Merrygorando. S respektem k místu a klientovi vytváří originální interiéry, které vynikají lehkostí, vzdušností a osobitostí. Rád recykluje předměty a s citem je přetváří na nové funkční designové kousky.

Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků