Hlavní obsah

Třípokojový byt vyměnili za částečně zrekonstruovaný domek z 30. let

24. 2. 2016, 9:47

Touha po vlastní malé zahrádce, kam by bylo možné vyjít přímo z domu a kde by si mohly volně hrát děti, přivedla mladý pár se dvěma malými holčičkami do částečně zrekonstruovaného domku z 30. let minulého století.

Foto: www.modernibyt.cz

Sedací souprava (Merrygorando) je sestavená z modulů zhotovených na míru, které lze libovolně upravovat podle potřeby. Stropní osvětlení tvoří kombinace tří nekompletních svítidel připomínajících odkvetlé pampelišky.

Článek

Přestože třípokojový byt v pražské Liboci nebyl dispozičně dobře řešený, rodina v něm spokojeně žila šest let. Celou dobu však v okolí hledali svůj vysněný dům s malou zahrádkou.

Foto: www.modernibyt.cz

Do úzké chodby se podařilo umístit praktické botníky pro děti i rodiče, které zároveň slouží k usednutí jako lavice. Je zde i větší počet háčků připevněných ve výšce, kam dosáhnou i děti.

Protože se jim takový nepodařilo koupit, rozhodli se nastěhovat do domku určeného k pronájmu. Nakonec jim ho ale majitel prodal. Získali vše, po čem toužili, a dokonce dál bydlí ve stejné ulici.

Ke krásnému prostředí plnému zeleně v blízkosti obory Hvězda a Šáreckého údolí rodina velmi přilnula. Tráví hodně času v přírodě a vyhovuje jim zde i dosažitelnost školky a základní školy, které děvčata navštěvují. Daleko odtud není ani do centra města a manželé si také cení sousedské pospolitosti starousedlíků.

Foto: www.modernibyt.cz

Otevřený prostor mezi jídelnou a obývacím pokojem zdobí zavěšené květiny zv. kokedamy. Kulatý stůl v jídelně je možné podle potřeby rozložit do tvaru oválu.

Z finančních důvodů si nyní rodina nemohla dovolit rozsáhlejší rekonstrukci domu, proto se rozhodla pouze pro dílčí úpravy interiéru. Práce se ujali designér Ota Fiřt a Soňa Gajdošová ze studia Merrygorando a proměnili ho v útulný domov „ušitý" rodině přesně na míru.

Foto: www.modernibyt.cz

Místnost dekoruje barevná fotografie OE skutečný motiv lokality Prahy 6 přenesený na tapetu.

Foto: www.modernibyt.cz

Manželé touží po masivní dřevěné podlaze, dočasně ji však zastoupila příjemná krytina z PVC s dekorem dřeva.

Domov na míru

Přestože se nyní v domku neodehrály žádné stavební úpravy, neuvěřitelně prohlédl. Moderní interiér, nikoliv však strohý, je prakticky a účelně uspořádaný, světlý, vzdušný, útulný a září svěžestí. Výsledek předčil očekávání manželů.

„Přáli jsme si, aby to uvnitř domku vypadalo tak, jako bychom byli venku v přírodě, aby interiér plynule navazoval na zahradu. Chtěli jsme takový nápaditý domeček, který ale bude praktický a nebudeme se ho obávat užívat,“ vysvětluje Dana.

Foto: www.modernibyt.cz

Místnost v přízemí domku sousedící přímo s otevřenou kuchyní, jídelnou a obývacím prostorem slouží jako pracovna rodičů a herna děvčat. Je vybavena praktickým nábytkem zhotoveným na míru a vtipně oživena veselými samolepkami.

„A to se podařilo. Hodnotné a okázalé vybavení by nám neumožnilo svobodné užívání. Chceme, aby děvčata mohla doma samostatně co nejvíc věcí skutečně používat a víc se realizovat. Dětský pokoj Ota vytvořil podle jejich přání. Mají v něm plno poliček, kam si mohou vystavit své poklady a oblíbené úlovky z přírody,“ dodává.

Foto: www.modernibyt.cz

Textilie připevněná ke stropu skrývá také osvětlení, které mění barvy. Atypicky zastřižený koberec připomíná rozkvetlou louku. Praktické nástěnky opatřené pružnými gumami zase bílé mráčky plující po modré obloze.

Velmi chválí nejen kreativitu designéra, ale vyzdvihuje i jeho prozíravý přístup k celkové bezpečnosti domu s ohledem na děti.

Prakticky a kreativně

Patro domu tak trochu připomíná loď. Stropy v ložnici manželů a v dětském pokoji ozvláštnila bílá textilie, která je efektní, ale má i praktický účel. Překrývá nepříliš pohledný strop polepený polystyrenovými kazetami.

Foto: www.modernibyt.cz

Z jedné strany na ložnici navazuje šatna a z druhé volně přechází v relaxační místnost. Jednu stěnu dekoruje tapeta. Jsou do ní vetknuty malé poličky, kam lze odložit knihy či jiné drobnosti.

Foto: www.modernibyt.cz

Jedna z podkrovních místností slouží k ubytování návštěv. Noční stolky zastoupily staré židle přelakované žlutou barvou. Odtud lze po schůdcích vystoupat až na půdu. Je využívaná k ukládání sezonních věcí.

Dveře mají kulatá lodní okénka. Domácí pracovna umožňuje manželům společně bok po boku řešit pracovní povinnosti, ale je také hernou a pracovnou dětí, která sousedí s kuchyní.

Protože Dana tráví nemálo času právě v kuchyni, jsou si všichni prakticky nablízku. Mimořádně velké byly nároky kladené na sedací soupravu.

Foto: www.modernibyt.cz

Dveře jsou vybaveny kulatými lodními okénky.

„Bylo třeba, abychom ji mohli občas upravovat jako lůžko pro příležitostné přespání, aby byla pohodlná a dostatečně velká, abychom se na ni všichni vešli. Důležitým kritériem byla také její stabilita a bezpečnost, aby si děti neublížily, až na ní budou skotačit. Zanedbatelný nebyl ani kvalitní a snadno udržovatelný materiál, abychom se neobávali ji užívat. Jen jsme nevěděli, jak taková sedací souprava vypadá, protože jsme ji nikde neobjevili,“ vzpomíná Dana.

Ota Fiřt se s úkolem vypořádal rafinovaně a zadání tak beze zbytku splnil. Co víc? Předčil ho!

Skla relaxační místnosti jsou opatřena speciální fólií, která pomáhá udržet uvnitř přijatelnou teplotu. Všichni zde cvičí, občas i čtou a Dana s děvčaty tu rády tancují.

Součástí soupravy je totiž i zpevněný modul se skleněnou deskou ve shodném designu s ostatními částmi, který slouží jako stolek.

Velká rekonstrukce dům teprve za pár let čeká, přesto se ale dočkal nejen zdařilé proměny interiéru, ale získal i nový zelený odstín fasády a přezdívku mechový domeček.

Foto: www.modernibyt.cz

Původní stav

Foto: www.modernibyt.cz

Původní stav

Foto: www.modernibyt.cz

Původní stav

Ota Fiřt
Je spolumajitelem studia Merrygorando. S respektem k místu a klientovi vytváří originální interiéry, které vynikají lehkostí, vzdušností a osobitostí. Rád recykluje předměty a s citem je přetváří na nové funkční designové kousky.

Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související témata:

Výběr článků