Hlavní obsah
Z budovy někdejšího skladiště bude vystupovat dvojité schodiště vedoucí k vyhlídkové plošině. Foto: MAD Architects

Rotterdam do čtyř let získá novou ikonu, jejíž dominantou bude velké točité schodiště

S realizací svého prvního projektu kulturního rázu na půdě Evropy začali architekti čínského studia MAD Architects. Nizozemská Nadace Droom en Daad jim svěřila renovaci a proměnu rotterdamského skladiště Fenix, z nějž má do čtyř let vzniknout nové muzeum zaměřené na fenomén migrace.

Z budovy někdejšího skladiště bude vystupovat dvojité schodiště vedoucí k vyhlídkové plošině. Foto: MAD Architects
Rotterdam do čtyř let získá novou ikonu, jejíž dominantou bude velké točité schodiště

Obrovská skulptura ptáka, a především obrovské schodiště připomínající proplétající se lesklé ocelové stuhy, jež vystupují z někdejšího velmi známého skladiště Fenix. Tak má muzeum vypadat.

Jak připomínají čínští architekti, budova vznikla v roce 1923, a byla v té době největším skladištěm na světě. Díky strategické poloze na poloostrově Katendrecht její účel úzce souvisel s provozem rotterdamského přístavu. Zde se také v průběhu minulého století shromažďovali přistěhovalci, kteří se rozhodli zahájit nový život v Evropě.

Skladiště Fenix bylo v průběhu druhé světové války zničeno a ve 40. i 50. letech prošlo proto opakovanými opravami.

Ze skladiště muzeum

Rekonstrukcí skladiště architekti propojují historii Rotterdamu se současností. Zakladatel studia MAD Ma Jen-sung říká: „Z dálky vypadá plošina a schodiště jako jeden celek, ale když je před vámi, je jako sochařské dílo, které vás zve k prozkoumání.“

Architekti v návrhu renovace zachovali charakteristická ikonická zelená ocelová okna a betonovou konstrukci skladu. V centrální části budovy ovšem odstranili původní fasádu a střechu a nahradili je skleněnými obvodovými stěnami a stropy. Tím budovu opticky otevřeli okolí a zejména zrakům kolemjdoucích, ať již na nábřeží, nebo na straně směrem do města.

Už samo schodiště bude vyhlídkovým místem.

Foto: MAD Architects

Muzeum bude s okolím silně propojeno nejenom vizuálně, ale také prostřednictvím mnoha vstupů a funkcí, které nově budova rotterdamským nabídne. Kromě vlastních muzejních prostor to bude například kavárna, a především velký multifunkční prostor na úrovni ulice. Zde se lidé budou moci setkávat a sledovat nejrůznější umělecké produkce atd.

Zároveň, díky centrálnímu prosklení, bude z okolí dobře vidět, jak se zevnitř budovy vynořuje monumentální dvojité točité schodiště zakončené vyhlídkovou plošinou, které se stane novým rozpoznávacím prvkem nejen Fenixu, ale celého okolí této části města.

Schodiště je navrženo v kombinaci nerezu a dřeva, jež je v kontrastu s kombinací materiálu původního skladiště, jíž tvoří ocel a beton.

Porozumět emoci, kdy se člověk rozhodne opustit svůj domov

Jak slibují architekti, člověk stoupající po schodišti vzhůru k vyhlídkové plošině může mít pocit, jako by nastupoval na loď. To odpovídá i hlavnímu účelu, jejž má nové muzeum plnit.

Historický snímek skladiště v první polovině minulého století.

Foto: Archiv města Rotterdam

„Chceme ukázat, že se jedná o univerzální příběh. Lidé se v určitém okamžiku svého života rozhodnou, ať z donucení válkou, chudobou, náboženskými důvody nebo něčím jiným. Rozhodnou se naskládat vše, co mají, do jednoho či dvou kufrů a vydat se na cestu do nového světa a začít znovu. To, co chceme udělat, je porozumět těmto emocím a ukázat je,“ vysvětluje Wim Pijbes, prezident Nadace Droom en Daad (Sen a skutek, pozn. red.).

Anketa
Dokázali byste vše opustit a vydat se jinam, abyste tam začali znovu?
Klidně. Nevidím v tom nic neřešitelného.
25.2 %
Kdyby to bylo potřeba, ano.
35.5 %
Jen v ohrožení života, či z ekonomických důvodů.
17.3 %
Nevím, neumím si to vůbec představit.
16.7 %
Ne. Za nic na světě.
5.3 %
Celkem hlasovalo 318 čtenářů.

Údaje o velikosti

Plocha pozemku: 13 200 m²

Plocha rampy: 1050 m²

Výška stavby: 28,3 m

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků