Hlavní obsah
 

První budova 21. století na Václavském náměstí je před dokončením

Multifunkční budova The Flow Building na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze je před dokončením. Stavba, jež je prvním dílem architektury 21. století na Václavském náměstí, disponuje nejmodernějšími technologiemi. Novinky si mohly s předstihem prohlédnout její interiér.

 
První budova 21. století na Václavském náměstí je před dokončením

„Dům má zhruba 26 tisíc metrů čtverečních. Má tři podzemní patra a devět nadzemních. První tři patra jsou určená pro obchod, zbytek jsou kanceláře,“ uvedl projektový manažer Tomáš Matýsek. V horních patrech se pak nachází rozsáhlá terasa s unikátním výhledem na celou Prahu.

I když byla budova The Flow zkolaudována už v červnu, uvnitř nadále probíhají stavební práce. Podle Matýska si totiž každý nájemník navrhuje vnitřek kanceláří sám.

První kanceláře se pronajaly v červenci, většina pater by pak mohla být dokončena do začátku příštího roku.

V budově se bude nacházet i obchodní řetězec Primark.

Foto: Novinky

Kdy se pro návštěvníky otevře obchodní dům Primark, což je irský řetězec s levnou módou, a má být právě zde, zatím netuší. „Oni si to stavějí sami a o termínech nemluví. Vzhledem k rozpracovanosti si myslím, že by to reálně do konce roku mohli stihnout,“ dodal.

Budova The Flow stojí na místě bývalého novorenesančního Domu U Turku, který byl zdemolován v roce 2017. Stavba první moderní budovy 21. století na Václavském náměstí začala o rok později. Vybudování základů přitom komplikovaly tunely metra, které se v nejužším bodě nacházejí jen deset metrů pod nejnižším patrem.

Za designem budovy stojí mezinárodní studio Chapman Taylor. Na první pohled zaujímá svým tvarem, který není rovný, ale směrem k rohu ulic se sbíhá do křivky.

„V nejexponovanějším místě na nároží je až metr a půl vyklenuté nad chodník a za nárožím se postupně rovná,“ vysvětlil Matýsek s tím, že fasádu budovy tvoří trojsklo, které je velmi náročné pro ohýbání. Navíc se dle něj povedlo do každého prostoru kanceláří umístit i otevíratelná okna.

Developerem, jenž vlastní The Flow Building a rovněž tak sousední Hotel Jalta, je společnost Flow East. Ta se snaží své projekty s okolní zástavbou sjednotit, například prostřednictvím opakování materiálové skladby. I na budově Flow tak v exteriéru a interiéru nechala zakomponovat prvky ze spišského travertinu, což je kámen připomínající vápenec.

Vnitřek budovy je vybaven nejmodernějšími technologiemi pro automatizaci, a hlavně pro omezení spotřeby energie a emisí.

Kromě automatického systému při vstupu, který zaměstnancům rovnou přivolá výtah do cílového patra kanceláří, zaujme budova i systémem topení a chlazení pomocí tepelných čerpadel.

Garáže ve Flow Building na Václavském náměstí

Video: Novinky

V podzemí se nacházejí dvě patra garáží se 129 parkovacími místy. K dispozici je zde přes 50 nabíječek pro elektromobily. Navíc jsou tu instalované i tři rychlonabíječky schopné dobít auto do půl hodiny.

Celková cena za novostavbu dosahuje necelé miliardy. „Pokud do toho započítáme i základy a úpravy kolem, tak se dostáváme na nějakých 900 milionů,“ upřesnil Matýsek.

Může se vám hodit na Firmy.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků