Hlavní obsah

Věž, kterou navrhl známý belgický designér a futurista Vincent Callebaut, nese název Tchao Ču Jin Jüan a vzbuzuje zaslouženou pozornost veřejnosti od roku 2010, kdy byla poprvé představena ještě pod pracovním názvem Agora Garden. Mrakodrap, který má čistit vzduch ve svém okolí, pomalu roste v tchajwanské metropoli Tchaj-pej, jeho dokončení je plánováno na září.

Moderní mrakodrap bude čistit vzduch ve svém okolí

Jak je u Callebautových staveb typické, věž má natolik charakteristický tvar, že je už teď snadno zapamatovatelným orientačním bodem v dané části města.

Jedenadvacetipodlažní budova má šroubovicový tvar a její povrch by měl být pokrytý zelení. Na fasádách, střeše, v interiéru a na terasách má být vysázeno na 23 tisíc stromů a keřů.

Podle předběžných výpočtů by takové množství zeleně mělo ročně absorbovat 130 tun oxidu uhličitého, což je ekvivalent znečištění způsobeného zhruba 27 automobily.

V domě je navrženo na 42 luxusních bytů fungujících trvale udržitelným způsobem, zajímavostí budou chodby s prosklenými podlahami, nebude chybět plavecký bazén.

Elektrickou energii bude dům získávat ze slunce, díky fotovoltaickým panelům s celkovou plochou 1000 m2 umístěným na střeše, v jejímž středu je kruhový heliport.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

„Mé návrhy se mohou zdát exotické a futuristické, ovšem jejich podstatou je vždy snaha řešit skutečnou hrozbu, kterou města představují pro lidstvo a ekologickou rovnováhu,” řekl pro CNN Vincent Callebaut.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků