Hlavní obsah
Takto by měla vypadat nová čtvrť nazvaná Sad chutí. Foto: Vincent Callebaut Architectures

Unikátní futuristické město nese název Sad chutí

Zcela unikátní návrh obytné a zemědělské čtvrti vytvořil pro čínského developera známý belgický architekt a vizionář Vincent Callebaut. Název projektu zní Flavours orchard, což lze volně přeložit jako Sad chutí. Vyrůst má v prefektuře Kchun-ming v jihočínské provincii Jün-nan. Základem projektu je pětačtyřicet energeticky úsporných staveb tří velmi atypických tvarů.

Takto by měla vypadat nová čtvrť nazvaná Sad chutí. Foto: Vincent Callebaut Architectures
Unikátní futuristické město nese název Sad chutí

Obyvateli nové čtvrti by měli být primárně lidé, kteří se budou věnovat pěstování zeleniny, ovoce a další zemědělské produkci. K pěstování bude určena veškerá plocha v okolí budov. Proto nejsou nikde ohraničeny ploty. Belgický architekt počítá s využitím a pěstováním místních plodin a chovem místních druhů zvířat.

Systém budov bude propojen inteligentní sítí, která zaručí distribuci veškerých energií podle aktuálních potřeb bez zbytečných ztrát. Oblast by měla vyprodukovat takové nadbytky energie, které pokryjí i spotřebu elektromobilů, a tak by měli mít místní lidé zajištěnou dopravu zdarma.

Nejotevřenější fasáda domu směřuje na jižní stranu.

Foto: Vincent Callebaut Architectures

Garáže pro elektromobily a veškeré technické zázemí bude umístěno v podzemí. Pod povrch je rovněž svedena veškerá automobilová doprava. Pozemní komunikace budou vyhrazeny pouze pěším, cyklistům a elektromobilům bez řidičů.

Všech 45 budov je navrženo tak, aby během roku vyprodukovaly více energie z obnovitelných zdrojů, než spotřebují z externích zdrojů. Díky kvalitní izolaci, mohutnému prosklení fasád a zároveň chytrému zastínění by měla být snížena spotřeba energií jak na vytápění, tak ochlazování interiéru a rovněž tak i na umělé osvětlení.

Ladné tvary domů typu Shell připomínají ulity mořských tvorů.

Foto: Vincent Callebaut Architectures

Energii budou objekty čerpat pomocí fotovoltaických a termálních panelů, geotermálních čerpadel, větrných turbín atd. Veškerá tzv. šedá voda bude zrecyklována v jezírcích k použití v zemědělství a v toaletách. Veškerá černá voda bude vyčištěna pomocí řas v biočističkách umístěných na fasádách. Projekt počítá i s využitím plynů vyprodukovaných během procesu čištění vody.

Jednotlivé stavby budou mít kostru ze dřeva a oceli. Podle tvaru budou rozděleny do tří skupin. Patnáct jich bude mít tvar velké osmičky (Möbius Villa), dalších patnáct bude vyklenutých jako hřbet kopce (Mountain Villa) a posledních patnáct objektů lze připodobnit k ulitám (Shell Villa).

Möbius Villa

Jak název napovídá, tvar domu je inspirován tzv. Möbiovou páskou, tedy proužky papíru stočeného do tvaru osmičky, jehož povrch zdánlivě nemá konce. Jeden z dvorků těchto čtyřpatrových staveb bude vždy vodní a druhý je určen pro zeleň.

Zastínění domu obstará množství dřevěných lamel.

Foto: Vincent Callebaut Architectures

Pokoje, koupelny, kanceláře, knihovny a herny budou umístěné po obvodu osmičky. Kuchyně, obývací zóna a přijímací pokoje jsou orientovány kolem její středové osy. Zeleň pokrývající střechu doplní pás fotovoltaických článků.

Dům typu Möbius má tvar osmičky.

Foto: Vincent Callebaut Architectures

Mountain Villa

Vějířovité stavby budou vyrůstat ve směru od východu k západu, aby kopírovaly cestu slunce po obloze během dne. Zatímco jižní strana je výrazně prosklená, severní stěna bude z 80 % zakrytá. Tyto stavby jsou navrženy jako dvouplášťové. První plášť ponese fotovoltaické panely a panely s řasami.

Dům typu Mountain připomíná rozevřený vějíř či hřbet kopce.

Foto: Vincent Callebaut Architectures

Druhý plášť představují dřevěné oblouky vytvářející mřížku regulující jednak množství světla a tepla přicházejícího během dne dovnitř budovy a jednak poskytující obyvatelům potřebné soukromí. I tyto domy jsou čtyřpatrové s jedním centrálním točitým schodištěm a proskleným panoramatickým výtahem.

Interiér domu Mountain s centrálním točitým schodištěm a proskleným výtahem.

Foto: Vincent Callebaut Architectures

Shell Villa

Ulity nejsou usazeny na zemi, každou z nich nese šestice sloupů z nerezové oceli, která tvoří centrální osu stavby. Na vrcholu, dostatečně vysoko nad korunami okolních ovocných stromů, je umístěna větrná turbína. V centrální části objektu je trojice nádvoří, zatímco obytné prostory jsou umístěny po obvodu. Díky tomu budou mít obyvatelé panoramatický výhled na okolní krajinu.

Větrné turbíny budou dostatečně vysoko nad korunami stromů okolního sadu.

Foto: Vincent Callebaut Architectures

Ve středu každé z mušlí se nachází trojice vnitřních nádvoří.

Foto: Vincent Callebaut Architectures

Anketa
Líbilo by se vám bydlet v podobném prostředí?
Rozhodně ano.
75.4 %
Nemám představu, jak by to v reálu fungovalo a vypadalo.
10.4 %
Ne, tohle není nic pro mě.
14.2 %
Celkem hlasovalo 1573 čtenářů.

Co je to šedá a černá voda?

Šedou vodou se nazývá veškerá odpadní voda z domácností, která odtéká umyvadlem, vanou, z pračky, myčky dřezu apod. Pokud rodina používá ekologické mycí a prací prostředky, jež se v přírodě snadno a rychle rozloží, lze - dle některých názorů - tuto vodu používat dále na zahrádce k zalévání.

Černou vodou je míněn odpad plynoucí z WC. Tato se k dalšímu použití nehodí, protože obsahuje velké množství bakterií, a je třeba ji čistit.

 


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků