Hlavní obsah
Venkovní jednotky čerpadel často směřují svým ventilátorem na sousední dům. Foto: Znalecký ústav DEKPROJEKT

Příliš hlučné tepelné čerpadlo

Využití tepelných čerpadel je v současnosti jedním z vhodných způsobů řešení vytápění rodinných domů. Tato technologie několikanásobně sníží náklady na elektrickou energii na vytápění. Nejčastěji používaná tepelná čerpadla (princip vzduch/voda) je ale třeba pohlídat z akustického hlediska.

Venkovní jednotky čerpadel často směřují svým ventilátorem na sousední dům. Foto: Znalecký ústav DEKPROJEKT
Příliš hlučné tepelné čerpadlo

Pan Tomáš si pro svůj nový rodinný dům vybral právě tepelné čerpadlo typu vzduch/voda. Tento typ čerpadla (jeho venkovní jednotka) se jednoduše umístí k objektu. Jeho ventilátor ale vydává hluk, který nesmí negativně působit na své okolí, například na okolní rodinné domy.

Projektant umístil venkovní jednotku tepelného čerpadla směrem k sousednímu rodinnému domu. Výrobce tepelného čerpadla deklaroval nominální hladinu akustického tlaku (hluku) ve vzdálenosti jeden metr ve výši 40 dB (dle normy EN 12102) a vzhledem ke vzdálenosti (přes 10 m) vedlejšího domu neměl být problém.

Na nových rodinných domech se často využívají tepelná čerpadla typu vzduch/voda.

Foto: Znalecký ústav DEKPROJEKT

Pro kolaudaci objektu s navrhovaným tepelným čerpadlem nařídil ale příslušný úřad měření při maximálním provozu tepelného čerpadla. Měřením ve vzdálenosti dva metry od okna vedlejšího domu (tzv. chráněný venkovní prostor) ale ukázalo, zvláště v noční době, překročení hygienických limitů.

A co dál? Nepoužívat tepelné čerpadlo v nočních hodinách od 22 do 6 hodin? To je trochu nepraktické. Pořídit na tepelné čerpadlo protihlukový kryt s dostatečným útlumem hluku? To je trochu drahé. Venkovní jednotku přemístit před jinou fasádu rodinného domu? To je ve stavu dostavěného domu dost komplikované a rovněž drahé.

Kdo v této situaci pochybil? Projektant postupoval dle technického listu výrobce tepelného čerpadla, ten ovšem uvádí akustické parametry pro nominální hodnoty dle normy. Příslušný úřad, v tomto případě Krajská hygienická stanice, ale požadovala měřit při maximálním možném výkonu jednotky.

Majitel domu se nakonec rozhodl pro finančně nejméně bolestnou variantu řešení a písemně se zavázal v nočních hodinách čerpadlo nevyužívat. Pod touto podmínkou pak bylo možné dům zkolaudovat.

Měření hluku z čerpadel před sousedními domy může prokázat překročení hlukových limitů, zvláště nočních.

Foto: Znalecký ústav DEKPROJEKT

Při využití tepelného čerpadla typu vzduch/voda proto doporučujeme si umístění venkovní jednotky dobře rozmyslet a hlavně by si měl projektant pro svůj návrh vyžádat od výrobce hodnoty akustického tlaku (hlučnosti) při maximálním výkonu.

Inzertní sdělení
 
Trápí vás na domě či bytě technické problémy:
● Máte vlhko ve sklepě?
● Máte doma plísně na stěnách nebo na oknech?
● Máte mokré skvrny pod střechou?
● Cítíte od stěn průvan a chlad?
● Nemůžete v zimě vytopit místnosti?
● Slyšíte hluk z okolních místností?
● Slyšíte kroky z chodby?
● Bude mě soused zastiňovat při dostavbě/nástavbě svého domu?
● Trápí vás na vašem domě či bytě jiný technický problém?
či
Prodáváte či kupujete nemovitost a chcete mít jistotu, že vše proběhne férově.
● Chcete provést inspekci nemovitostí a popsat technický stav nemovitosti?
● Chcete vystavit Průkaz energetické náročnosti budovy?
či
Stavíte či máte nemovitost a chcete uspořit náklady na elektrickou energii.
● Zajímá vás fotovoltaika a chcete si pořídit na střechu solární panely a získat na ně dotaci?
Specialisté a inspektoři NEMOPAS, Znaleckého ústavu Dekprojekt a DEKSOLAR vám pomohou. Vycházejí při tom ze své více než dvacetileté zkušenosti s poruchami a diagnostikou staveb a pětileté zkušenosti s projektováním a instalací fotovoltaických panelů.

Foto: Nemopas

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků