Hlavní obsah
Pouto se psem či kočkou je vhodné budovat na jiné bázi, než je společně dodržovaná veganská či vitariánská dieta. Foto: Profimedia.cz

Veganské a raw diety pro psy a kočky – majitelé netuší, jak moc svým mazlíčkům mohou škodit

O tom, že spousta chovatelů psů a koček má se svými čtyřnohými mazlíčky velice úzké pouto, není pochyb. Všechno by ale mělo mít své meze a i nad tou nejoddanější vazbou by měl vítězit selský rozum. Chovatelé, kteří jsou sami vegani nebo vitariáni, tj. nejedí potraviny živočišného původu, resp. vařené pokrmy, by možná měli uvažovat o býložravém zvířeti.

Pouto se psem či kočkou je vhodné budovat na jiné bázi, než je společně dodržovaná veganská či vitariánská dieta. Foto: Profimedia.cz
Veganské a raw diety pro psy a kočky – majitelé netuší, jak moc svým mazlíčkům mohou škodit

Podle poslední studie prováděné mezi chovateli Velké Británie, Nového Zélandu, Austrálie, Kanady a USA jen 13 procent psů a jen třetina koček dostává výhradně konvenční stravu. Tím je míněna průmyslově vyráběná vlhká i suchá strava, která je tepelně či jinak upravená, aby neobsahovala zárodky bakterií a dalších škodlivých látek.

Velké množství lidí tak svým mazlíčkům dopřává stejné jídlo, jako mají oni sami, aniž by si připouštěli, že jde mnohdy o stravu, která pro ně není vůbec vhodná.  Vědci přitom varují, že tento trend kočky a psy vystavuje riziku zdravotních problémů, a dokonce infekcí, které pak mohou být přeneseny na člověka.

„Tato ,nekonvenční‘ strava může sice pomoci budovat pouto mezi domácím mazlíčkem a jeho majitelem, ovšem může také zakládat na zdravotní problémy zvířete,“ cituje deník Telegraph varování doktorky Sarah Doddové z veterinární fakulty při Guelphské univerzitě v kanadském Ontariu.

„Domácí syrová strava představuje riziko infekce kvůli absenci chemického nebo tepelného zpracování, jež zabíjí potenciálně škodlivé bakterie, a působí jako možný rezervoár mikrobů odolných vůči antibiotikům. Ty pak mohou být přeneseny na lidi,“ upozorňuje Doddová.

Zjištění vědců bylo publikováno v časopise Vet Record. Studie vychází z více než 3100 odpovědí získaných od majitelů domácích zvířat z výše uvedených zemí.

Anketa
Čím krmíte psa/kočku?
Speciální kupovanou stravou
60.4 %
Doma připravenou stravou
4.9 %
Půl na půl
12.7 %
Veganskou či vitariánskou stravou
2.7 %
Čistě syrovým masem plus dalšími důležitými složkami
10.2 %
Nemáme ani psa, ani kočku
9.1 %
Celkem hlasovalo 1087 čtenářů.

Slovníček pojmů

Veganská strava - obsahuje pouze potraviny rostlinného původu, tedy ovoce, zeleninu, obiloviny, ořechy a další semena.

Raw strava (vitariánství) - mírně ohřáté (do 43 °C), usušené, naklíčené, čerstvě pomleté, rozmixované, odšťavněné, nastrouhané nebo nakrájené potraviny, jako jsou ovoce, zelenina, semena, ořechy, med, luštěniny, obiloviny, mořské řasy, nepražené kakao, bylinky, koření, kokosové mléko a za studena lisované oleje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků