Článek
Hladík v nedávném rozhovoru Novinkám potvrdil, že cena plynu stoupne Čechům o zmíněnou částku, pokud se povolenka udrží na trhu ve výši 45 eur, tedy 1110 korun. S tím nesouhlasí člen představenstva společnosti Centropol Jiří Matoušek. Podle něj si rodiny připlatí více než 220 korun, po přičtení DPH pak cena naroste o 270 korun.
Při topení plynem v rodinném domě a typické spotřebě 30 megawatthodin by lidé ročně zaplatili o osm tisíc korun navíc. Povolenka by plyn prodražila téměř o čtvrtinu.
Emisní povolenky pro domácnosti představují novou etapu ve snaze evropských zemí snížit emise skleníkových plynů. Jsou součástí plánu zvaného Green Deal, který za Česko odsouhlasila vláda Andreje Babiše (ANO). Balíček konkrétních nařízení Fit for 55, jenž povolenky zavádí, schválila před dvěma lety vláda Petra Fialy (ODS).
Na to, že v Hladíkově vyčíslení chybí DPH, poukázal i analytik společnosti ENA Jiří Gavor. „Kdyby povolenka stála sto eur, bude cena za megawatthodinu 121 eur,“ řekl Novinkám.
Prolomení stropu 45 eur není podle Matouška z Centropolu vyloučené. Evropská unie sice může při zdražení uvolnit na trh další povolenky, aby cenu srazila, ale jen jednou ročně. „Sníží cenu na krátký čas, jenže ta může dál růst a postup nebude možné opakovat,“ varoval.
Cena vysoko nad 45 eury
První zkušební obchody s povolenkami stanovily cenu nad 80 eur, tedy necelé dva tisíce korun, upozornil analytik společnosti Kalkulátor.cz Lukáš Kaňok.
„V roce 2027, kdy má systém začít platit, by to zvedlo cenu litru pohonných hmot o sedm korun. Agentura Bloomberg ale odhaduje, že povolenka vzroste až na 150 eur. To by znamenalo zvýšení cen pohonných hmot o 11 korun a vytápění by podražilo o 40 procent,“ tvrdí místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.
Analýza ministerstva životního prostředí podle České televize odhaduje v případě povolenky za 45 eur zdražení benzínu a nafty o tři koruny za litr. Dokument ale ještě není hotový. „Budeme jej prezentovat v následujících týdnech,“ sdělila mluvčí Veronika Krejčí.
Výnosy z povolenek budou příjmem státu. Část peněz má sloužit na podporu nízkopříjmovým domácnostem. Pro roky 2026 až 2032 má jít zhruba o 50 miliard korun.
Většina hlavních politických stran před říjnovými parlamentními volbami tvrdí, že povolenky, které dosud v českém právním řádu nejsou, neschválí. „Nezavedeme je. Považujeme to za zvrhlost,“ řekl Havlíček. „Povolenky v současné podobě nepřijmeme,“ uvedl premiér Fiala.
Podle právníků je to však možné jedině tehdy, když systém zruší celá Evropská unie. „Členské státy jsou povinny přijmout evropské směrnice do svého právního řádu,“ řekl Jakub Svoboda z advokátní kanceláře Arzinger & Partneři.
„Směrnice EU platí i tehdy, když ji národní parlament nebo vláda neschválí. Členské státy mají povinnost ji provést do vnitrostátního práva,“ doplnil partner společnosti Peyton legal Jakub Málek.