Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Archív, Novinky

Virus může posílit stěhování na venkov

V některých zemích Evropy, jako je například Španělsko, se ve světle pandemie mluví o „exodu“ na venkov. Výrazně stoupla poptávka po domech mimo města, která nabídnou víc prostoru za méně peněz. Místní věří, že práce na dálku se v mnoha profesích stane běžným standardem.

Ilustrační foto Foto: Archív, Novinky
Virus může posílit stěhování na venkov

Zástupci tuzemských realitních kanceláří i sociologové připouštějí, že v Česku by rovněž mohl mírně posílit trend stěhování z velkých měst, který započal již dříve.

„Samozřejmě na budoucí rozhodování, jak bydlet, může mít dopad i zkušenost s koronavirem. Celá řada lidí na home office si vyzkoušela, že není problém pracovat například z chalupy, a začne reálně uvažovat o radikální změně životního stylu,“ řekl Právu Hendrik Meyer, ředitel společnosti Bezrealitky.

Platit to podle něj může hlavně pro mladší svobodné lidi nebo páry, kteří ve městech přicházejí o zakázky a zvažují, jak zredukovat své životní náklady. Extrémně drahé byty například v Praze již nějaký čas pomáhají poptávce ve Středočeském kraji, někteří míří dál, třeba do Krušnohoří.

Podle Meyera je při stěhování dál od města vidět fenomén „z mrtvých vstalých nemovitostí“, tedy především maloměstských a vesnických domů, které momentálně neslouží ke stálému bydlení a které jsou vlastníci – často dědicové – ochotni prodat, jakmile se cena dostane na pro ně výhodnou mez.

„Což nastává takřka vždy, když o nemovitost projeví zájem člověk s městskými příjmy,“ tvrdí.

Pozvolný trend

Tento jev zatím není masový, brzdou je dopravní i digitální infrastruktura. Rozmach digitalizace po koronaviru a šance omezit dojíždění díky práci z domova by ovšem tyto možnosti posílily.

„Někteří lidé budou i po uvolňování restrikcí nadále pokračovat v práci na home office. Řada zaměstnavatelů nyní získala s prací zaměstnanců z domova dobré zkušenosti a dá se očekávat, že budou nyní tuto formu práce využívat mnohem víc. Bydlení v odlehlejších lokalitách se tak může stávat pro více lidí přijatelnějším,“ soudí David Koláček, manažer náboru Seznam.cz.

V Česku může jít o pozvolný trend, o nějakém exodu z měst je předčasné hovořit. Například na serveru Sreality.cz nyní registrují celkově zvýšený počet poptávek i odpovědí na inzeráty současně ve větších městech i mimo ně. Důvodem je zřejmě i avizované zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, které do tohoto segmentu nyní láká řadu investorů, a to i těch, kteří zvažují nákup nemovitosti pro rekreaci.

Poptávce po chatách a chalupách v tuzemsku momentálně pomáhá i nejistota ohledně zahraničních dovolených.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků