Hlavní obsah
 

Je tohle skutečná budoucnost autonomní jízdy? Přístup Hondy řidiči nebere kontrolu

Koncept automobilky Honda na právě probíhajícím veletrhu CES 2020 ukazuje, jak by mohlo fungovat autonomní řízení - jako rozšíření možností manuálního řízení. Volant funguje zároveň jako pedály, což mimo jiné pomůže handikepovaným.

 
Je tohle skutečná budoucnost autonomní jízdy? Přístup Hondy řidiči nebere kontrolu

Někteří prezentují budoucnost jako dobu, kdy si místo vlastnictví auta budeme aplikací v mobilu objednávat kapsle bez řidiče, které nás dovezou, kam budeme potřebovat - v podstatě robotické taxíky. Přístup, který na lasvegaském veletrhu CES 2020 prezentuje automobilka Honda, je však jiný - dává člověku na výběr, zda chce řídit, nebo se jen vézt.

Pro ovládání takového auta přepracovala princip volantu tak, aby umožňoval jak manuální řízení, tak i autonomní jízdu, a aby nebylo vůbec potřeba pedálů. Honda to nazývá „rozšířeným řízením”.

Klepnutí na volant vůz nastartuje - resp. „zapnete”, má-li být elektromobilem - a pak zatlačením od sebe zrychlíte, přitažením k sobě zpomalíte. To je trochu neintuitivní a nepraktické, lepší by to bylo naopak, ale to je detail, snadno změnitelný v řídícím softwaru.

V případě autonomní jízdy, jak ukazuje video, může řidič vůz ovládat potažením prstu po věnci volantu - změní tak jízdní pruh. Honda tím dost možná naznačuje, že autonomní režim bude využitelný především na dálnici.

Takový systém řízení má i několik dalších výhod. Vidíme, že volant je standardně uprostřed auta a že je možné si ho přesunout na kteroukoliv stranu. To je levnější pro výrobce, protože nemusí pro Británii, Japonsko a další trhy stavět jiná auta než pro zbytek světa, a praktické pro uživatele, který při přejezdu do takových zemí prostě přesedne na druhou stranu auta, přesune si volant a má na silnici stejně dobrý výhled, jako místní řidiči.

Když navíc systém nepoužívá pedály, mohou takovýmto autem snadno jezdit i invalidé. K ovládání auta stačí ruce bez nutnosti jakékoliv přestavby. Ovšem, zda se tento koncept někdy dostane do skutečného provozu, je zatím ve hvězdách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků