Hlavní obsah
Toyota (ilustrační foto) Foto: Milan Malíček, Právo

Elektromobily jsou přeceňované, říká šéf Toyoty

Současný prezident japonské automobilky Toyota Akio Toyoda se při nedávné tiskové konferenci pozastavil nad rostoucím povykem okolo elektromobility. Vyjádřil i obavy z toho, že politici budou zbytečně moc tlačit na zákaz používání spalovacích motorů.

Toyota (ilustrační foto) Foto: Milan Malíček, Právo
Elektromobily jsou přeceňované, říká šéf Toyoty

Japonec Akio Toyoda své netradiční názory prezentoval během tiskové konference při příležitosti zasedání sdružení výrobců automobilů, kterému on sám předsedá. Uvedl například, že pokud by příští léto byly v Japonsku jen elektromobily, došla by zemi elektřina. Stojí si i za názorem, že potřebná infrastruktura k přechodu na kompletní elektromobilitu by stála 135 až 358 miliard dolarů.

„Když politici zastávají názor, že se máme co nejrychleji zbavit spalovacích motorů, rozumí tomu vůbec?“ ptal se Toyoda novinářů. Sám uvedl, že pokud se bude Japonsko příliš rychle ubírat směrem ke kompletní elektrifikaci tamních vozidel, trh s auty se doslova zhroutí.

Toyoda ovšem zašel ještě dál. Uvedl, že protože většina elektřiny v Japonsku pochází ze spalování uhlí a zemního plynu, elektromobily ve skutečnosti nijak nepomohou s bojem za lepší životní prostředí. „Čím více elektromobilů postavíme, tím horší bude produkce oxidu uhličitého,“ řekl.

Automobilka Toyota pod vedením současného prezidenta platí za průkopnickou společnost, ale především na poli hybridů nebo vozidel na vodík. Naopak s elektrifikací jsou Japonci poměrně nejistí. První čistý elektromobil Toyota představí v příštím roce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků