Hlavní obsah
Dodge Challenger SRT Demon (Ilustrační foto) Foto: Dodge

Dodge nabídne inovativní ochranu proti krádeži auta. Omezí výkon na tři koně

Omezením otáček na volnoběh, nezadá-li řidič čtyřmístný kód, chce Dodge bojovat proti krádežím auta či případům, kdy si potomek „vypůjčí” auto bez vědomí rodiče. Princip je podobný dvoufázovému ověření při přihlašování do internetových služeb.

Dodge Challenger SRT Demon (Ilustrační foto) Foto: Dodge
Dodge nabídne inovativní ochranu proti krádeži auta. Omezí výkon na tři koně

Americká automobilka Dodge přichází s nápadem, jak předejít zločincům, aby v ukradeném autě ujížděli policii – omezí výkon na pouhého 2,8 koně a 30 N.m. Týká se to modelů Charger a Challenger z let 2015-2021 s osmiválcovými motory, do nichž funkce přijde s aktualizací softwaru.

Princip je ten, že vůz bude po nastoupení chtít čtyřmístný kód, který odemkne běžnou funkci motoru. Nebude-li zadán, elektronika omezí otáčky motoru na volnoběh, tedy 675 otáček za minutu. Auto se tedy bude moci hýbat, ale jen velmi pomalu.

Dodge Charger SRT (Ilustrační foto)

Foto: Dodge

To znamená, že i kdyby se lupič do auta dostal např. pomocí zkopírování kódu modulu bezklíčového přístupu, jak je v současné době poměrně časté, nebude s ním moci pořádně odjet. Podobně to platí pro nezbedné potomky, kteří by se dostali ke klíči ležícímu u dveří a chtěli si auto bez vědomí rodiče „vypůjčit”.

Samozřejmě, právoplatným majitelům to trochu ztíží start vozu – je to ve skutečnosti něco na způsob dvoufázového ověření, které se běžně používá při internetovém přihlašování do řady služeb. Může to ale být efektivní v tom, že když už si zloděj vaše auto vyhlédne, sice se dostane dovnitř, ale auto samotné vám zůstane.

Anketa
Přijde vám takováto pojistka proti krádeži jako dobrý nápad?
Ano
80.8 %
Nejsem si jist/a, zda každodenní zadávání kódu nebude otravné
13.5 %
Není dokonalá, lupič se stejně dovnitř dostane
1.7 %
Ne, ke krádeži lze použít odtahovku
4 %
Celkem hlasovalo 3831 čtenářů.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Renault na Sauto.cz.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Renault Trafic na Sauto.cz.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Dodge na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků