Hlavní obsah
Pomalejší chodci prý mají starší mozek než ti rychlí. Foto: Profimedia.cz

Pomalá chůze může předznamenávat rychlejší stárnutí po fyzické i duševní stránce

Pomalejší tempo chůze je indikátorem rychlejšího fyzického i duševního úpadku, a to již od pětačtyřiceti let. Alespoň to tvrdí nejnovější vědecká studie americké Dukeovy univerzity, zveřejněná v odborném časopise American Medical Association (JAMA).

Pomalejší chodci prý mají starší mozek než ti rychlí. Foto: Profimedia.cz
Pomalá chůze může předznamenávat rychlejší stárnutí po fyzické i duševní stránce

Rozsáhlé vědecké studie se zúčastnily stovky mužů a žen narozených v letech 1972 a 1973 v novozélandském městě Dunedin. Autoři výzkumu analyzovali výsledky lékařských vyšetření u 904 mužů a žen od jejich útlého dětství až do pětačtyřiceti let.

Studie ukázala, že ti, kteří chodili pomalu, vykazovali více známek stárnutí. Byl u nich horší stav chrupu, plic, i imunitního systému. „Překvapivé je to, že se tak děje už u osob ve věku 45 let, a nikoli u geriatrických pacientů, u nichž je pomalá chůze obvyklá,” komentuje výsledky hlavní autorka studie Line Rasmussenová.

Podle výzkumu je rovněž možné předpovídat, kdo bude chodit pomalu a kdo rychle, již v předškolním věku. Na základě všech informací o účastnících studie vědci zjistili, že ve třech letech vykazují pomalí a rychlí různé výsledky v neurokognitivních testech, kdy se měří motorická kapacita, IQ, schopnost porozumět řeči, schopnost snášet frustraci a emotivní sebekontrola.

U testovaných osob byla provedena rovněž magnetická rezonance, která vše potvrdila. Pomalejší chodci měli starší mozek než ti rychlí. Rovněž pomalu chodící osoby vypadaly méně mladě než jejich vrstevníci, kteří chodí rychle.

„Lékaři vědí, že pomalí chodci ve věku od 60 do 80 let mají tendenci zemřít dříve než rychlí chodci,” uvedla další autorka studie Terrie Moffittová. „Tato studie zkoumala období od předškolního do středního věku a ukázala, že pomalá chůze je problematickým příznakem již desítky let před nástupem stáří,” dodala.

Výzkum vypovídá o tom, že již v útlém dětství lze pomocí jednoduchých testů zjistit známky tendence k poněkud rychlejšímu stárnutí, a to nejen fyzickému. A především ukazuje, že rychlost chůze je jednoduchým a levným indikátorem zdravotního stavu v dospělém věku.

Jde o skutečně levnou záležitost, kterou mohou podle autorů studie zařadit lékaři do komplexních prohlídek. Jestliže ve 45 letech víme, že stárneme poněkud rychleji, můžeme toto stárnutí trochu zpomalit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků