Hlavní obsah

Jóga prospívá zdraví, jelikož dokáže vypnout stresové geny

O účincích jógy na fyzické i mentální zdraví nelze pochybovat. I exaktní vědci už potvrdili, že osoby provozující tento východní životní styl mají lepší kondici, méně chorob, pomaleji stárnou a jejich mentální zdraví je v lepším stavu. Podle biologů je vše dáno tím, že jóga meditačními technikami deaktivuje stresové geny.

Jóga prospívá zdraví, jelikož dokáže vypnout stresové geny

Vědci z Benson-Henry institutu při Massachusettské všeobecné nemocnici a z Nemocnice Beth Israel Deaconess (BIDMC) zjistili, že jogínské metody relaxace dokáží měnit genovou aktivitu a ovlivňovat tím, jak tělo reaguje na stres. Změny byly patrné nejen u dlouhodobě cvičících osob, ale také u nových rekrutů, kteří se do studie zapojili.

„Za vše nemůže lidský mozek. Zjistili jsme, že když se člověk dostane do relaxačního stavu, geny, jenž jsou stresem zapínány či vypínány, reagují najednou jinak. Mysl může aktivně určité geny zapínat a vypínat a není tedy od těla oddělená,“ tvrdí profesor Herbert Benson.

„Biologické dispozice nejsou zcela naším nevyhnutelným předurčením,“ komentoval závěry studie profesor Gerry Leisman z Leeds Metropolitan University v Británii.

Závěry byly zveřejněny v odborném časopise PLoS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků