Hlavní obsah

Pomoci snížit tělesnou váhu může kromě počítání kalorií či snahy jíst pomalu vám může i denzita jídla. Za tímto zdánlivě složitým pojmem se skrývá ve skutečnosti jednoduché doporučení. Pokud snížíte denzitu, nebo-li hustotu jídla, které přijímáte, je velmi pravděpodobné, že se ručička na vaší váze pohne směrem k nule.

Hustota stravy pomůže zhubnout

Například když sníte 70 g sýra, třeba ementálu s energetickou hodnotou 1600 kJ na 100 g,  žaludek i mozek budou cítit, že jste přijali nálož energie i tuků, ale úplně spokojeni nebudete. Když si však k sýru přidáte 100 g nakrájené okurky (50 kJ/100 g) a 100 g nakrájených rajčat (85 kJ/100g), získáte nejen chuťově zajímavější pokrm, ale zároveň snížíte energetickou denzitu na 465 kJ na každých 100 g výsledného pokrmu. Téměř tedy na čtvrtinu.

"Je prokázáno, že čím nižší hustota (denzita), tím nižší je pravděpodobnost přejedení nebo snědení větší porce v následujícím jídle. Náš organismus totiž vyhodnotí i objem jídla, nikoli jen to, kolik má kalorií.  Velkou roli v tom hraje i fakt, že pokrm, jehož součástí je zelenina nebo ovoce musíme jíst déle, máme tedy šanci skončit s jídlem dříve než budeme přejedení," vysvětluje Václava Kunová, odbornice na zdravou výživu ze společnosti Nutradit.

Zelenina sníží denzitu pokrmu

Na druhé straně, jdete-li do fast-food restaurace, můžete počítat s denzitou vysokou - standardní hamburger má na 100 g celých 1000 kJ. Na chvíli možná zasytí, ale po jedné nebo dvou hodinách přijde velký hlad. "Proto, nikoli jen pro vysoký obsah tuků, jsou fast-food restaurace faktorem, který přispívá k nárůstu počtu obézních lidí na celém světě," dodává MUDr. Kunová.

Pro praxi z toho vyplývá, že každé jídlo, které během dne zkonzumujeme, bychom se měli snažit doplnit kouskem čerstvé zeleniny nebo ovoce. Zároveň tím získáme přirozenou cestou všechny důležité vitaminy a minerální látky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků