Málokdo by se přel nad tím, že způsob, jakým ráno vstává, ovlivňuje většinu jeho dne. Když zaspíte a hekticky ráno hledáte kartáček a přitom se oblékáte, nejspíš i celý den bude vypadat podobně chaoticky.

Naopak když ráno budete vstávat v klidu a na všechno si uděláte dostatek času, bude vaše nálada o dost lepší. A k naprosté dokonalosti pak už stačí jediné – řádně se ještě v posteli protáhnout, jak jen to jde.

Malá pomoc pro větší pohodu

Jak tvrdí Amy Cuddyová, psycholožka z Harvardu, je právě takové protažení tím, co nejvíc ovlivňuje nejen naše emoce a rozpoložení během dne, ale také způsob, jak vnímáme sami sebe.

„Lidé, kteří každé ráno vstávají a protahují se způsobem, kdy natahují ruce za hlavou do V, jsou více šťastní, téměř superšťastní,” uvedla pro Daily Telegraph Cuddyová.

Tento malý rituál má podle psycholožky i vliv na to, jaké rozpoložení bude člověk vysílat do okolí. Přirovnává to ke způsobu, jakým stojíme. Pokud se jedinec hrbí, má ohnutá záda a ramena povislá, působí na okolí jako depresivní, unavený a málo sebevědomý jedinec. Naopak pokud stojí zpříma, s hlavou vztyčenou a s úsměvem na tváři, vyzařuje z něj automaticky optimismus a sebevědomí. A k tomu má pomoci i zmiňovaný ranní rituál.

Poloha plodu je pro řadu lidí na spaní velmi pohodlná, z hlediska psychického rozpoložení ale příliš nepomáhá.

Poloha plodu je pro řadu lidí na spaní velmi pohodlná, z hlediska psychického rozpoložení ale příliš nepomáhá.

FOTO: Profimedia.cz

Podobné negativní signály, které do okolí vysílá shrbený postoj, prý bude během dne vysílat i člověk, který rád spí a ráno se probouzí v tzv. fetální poloze (poloha plodu).

„Máme předběžné výsledky i o tom, že člověk, který spí schoulený v poloze plodu a takto se i často probouzí, bývá po probuzení více vystresovaný,” uvedla na závěr psycholožka, jejíž výzkum byl prezentován i na serveru Business Insider.