Oční řasy nejsou jen „módním“ doplňkem, plní především funkci ochrannou. Znesnadňují ve vstupu do oka prachu či cizím tělesům . Dalo by se tak poměrně logicky vyvodit, že čím delší řasy budou, tím lépe oko ochrání.

Realita je ale trochu jiná. Zatímco přirozené řasy standardní délky opravdu chrání, jakékoli delší a uměle prodlužované spíše škodí.

Podle odborníků, jejichž zjištění citoval server Foxnews, jsou delší řasy nebezpečné v tom, že místo ochrany propouštějí větší množství vzduchu, který se k oku dostane. S tím pak roste i riziko zanesení cizího tělesa přímo do oka nebo jeho nadměrné vysoušení. To zaznělo na výročním zasedání Society for Integrative and Comparative Biology.

Pozor na prodlužující řasenky 

Podobný stav byl zatím v reálu zjišťován v rámci výzkumu pouze u zvířat. Nicméně odborníci dodávají, že problémy, jako je specificky suché či podrážděné oko, bývají zaznamenávány u žen, které častěji používají prodlužující řasenky.

„Důvodů, proč mají ženy suché a podrážděné oči, může být samozřejmě více, jsme ale přesvědčeni o tom, že jedním z nich je právě používání prodlužujících řasenek,“ uvedla jedna z členek výzkumného týmu.

Jiný odborník z Los Angeles, zabývající se operacemi oční rohovky, uvedl, že ještě horší může být prodlužování řas. Lepidlo, které se k tomu používá, totiž může způsobit podráždění oční rohovky. Při špatném přichycení může navíc oko podráždit či doslova poškrábat i umělá řasa, což opět může mít vliv na kvalitu rohovky.

Odborníci navíc také dodávají, že se stále častěji setkávají s tím, že mají ženy na použité lepidlo, případně na samotné umělé řasy alergii. Její projevy pak mohou oko nenávratně poškodit.

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: