Jen málokterá dieta zohledňuje nutriční zákony lidské výživy, tedy vyváženost živin, které jsou pro život nezbytné. Většina hubnoucích programů je zacílena na to, jak rychle a bezbolestně shodit tuk. Proto se pracuje s omezováním kalorického příjmu. Ženy se naučí počítat kalorie, ale vůbec neuvažují nad tím, co jedí, co do svého těla dostávají, a zda ho zásobí dostatečně všemi živinami, vitaminy, minerály a dalšími biologicky aktivními nutrienty.

Tělo totiž nepotřebuje jen energii zabudovanou v sacharidech a tucích, ale potřebuje také bílkoviny, polysacharidy a další látky, které si samo vytvořit nemůže, ale které hrají důležitou roli v životě buněk a tkání jako různé přenašeče, enzymy, katalyzátory či inhibitory.

„Zjistili jsme, že mladí lidé vůbec nepřemýšlejí o výživě, když se mluví o jídle. Oni myslí jen na počet kalorií, což absolutně nemusí souviset s vyváženou stravou,“ tvrdí docentka Maria Lenová Riosová z University of Missouri.

Za vše mohou podle autorů výzkumu především média, která produkují velmi matoucí informace. „Mnoho žen sice ví, že jsou modelky digitálně upravovány, zkrášlovány a zeštíhlovány, ale to absolutně nevede k tomu, že by přestaly chtít vypadat jako ony. To plyne z jediného, jak si společnost vysoce cení dobře vypadajících žen,“ dodává Lenová Riosová.

Mladí lidé také odmítají investovat čas do zdravé výživy, připadá jim nesmyslné přemýšlet nad tím, co jedí. Raději investují hodně času a peněz do toho, aby dobře vypadali.