Vědci sledovali po dobu sedmi let 7 000 nezaměstnaných Australanů. Po této době mohli konstatovat, že pokud se jejich respondentům podařilo najít zaměstnání, začali se cítit více v klidu, šťastnější a opustila je úzkost. Ovšem pouze v případě, pokud jim jejich nová práce vyhovovala.

"Pokud nezaměstnanost vyměníte za neuspokojivé zaměstnání, pro psychiku to není žádná úleva, ale naopak," tvrdí vedoucí studie Peter Butterworth z Australské národní univerzity v Canbeře.

Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise Occupational and Enviromental Medicine.

Velmi důležitou roli hraje pracovní prostředí

Odborníci se zaměřili na čtyři hlavní charakteristiky zaměstnání: náročnost práce, bezpečnost, odměna a kontrola.

Lidé, kteří byli dříve nezaměstnaní a našli práci, jež jim v těchto ohledech vyhovovala, uvedli, že jejich psychický stav se zlepšil. Naopak u těch, kteří se cítili přetížení, neměli pocit jistoty, zdálo se jim, že nejsou dostatečně ocenění a podobně, se začaly projevovat symptomy deprese a úzkosti. A to dokonce ve větší míře než u těch účastníků studie, kteří zůstali bez práce.

Butterworth říká: "To vyvrací dosavadní názor, že jakékoli zaměstnání je z psychologického hlediska lepší než nic. Pravdou ale je, že než samotný druh práce je důležitější pracovní prostředí."