Zubaři stejně jako ostatní lékaři tvrdí, že prevence je lepší než léčba. Předcházet potížím znamená v případě zubů moudrosti především včas provést rentgen čelisti. Ten by dnes již měl být součástí běžné preventivní prohlídky. Rentgenový snímek pořízený zhruba ve čtrnácti až šestnácti letech odhalí, zda jsou zuby moudrosti založeny a v jaké pozici, z čehož lze usoudit, jestli se budou dobře a úplně prořezávat a nezačnou nepřiměřeně zlobit.

Preventivní prohlídka opravdu odhalí hodně. "Na preventivní prohlídce se udělá panoramatický snímek, na němž se zjistí, jestli osmičky mají šanci vyrůst, nebo ne," radí pacientům MUDr. Vojtěch Slezáček z Evropského centra stomatologie v Praze.

Může se stát, že se zub moudrosti prořezává i několik let, hlásí se každou chvíli, jež nám dává pořádně zabrat. S bolestí celé hlavy jsou leckdy spojené teploty, záněty mandlí, bolesti ucha nebo hrdla. Kolikrát nás bolest doslova vyřadí ze života.

Pokud necháme osmičkám volný průběh a budou se prořezávat dlouhodobě, můžeme si vykoledovat chronické záněty nebo zvětšení lymfatických uzlin. Což jsou onemocnění, na něž podle stomatologů nemusí zabírat ani léky.

Antibiotika léčí zánět, ale zuby nevytrhnou

Lékař nám většinou předepíše antibiotika pro zmírnění zánětu. Jak informují stomatologové na serveru zdravedasne.cz, problém s prořezáváním zubu moudrosti antibiotika neodstraní. Existují dvě řešení: vytrhnout, nebo podstoupit chirurgické uvolnění měkkých tkání kolem zubu (tzv. dekapsulaci), aby se tak uvolnil prostor na jeho růst. Což platí v případě, že má zub dostatek místa.

Pokud jsou však třetí stoličky v dásni umístěny atypicky - například horizontálně zaklíněné v kosti, je rozhodně lepší odstranit je ještě předtím, než se začnou prořezávat. „Tento výkon opravdu není nijak dobrodružný," říká stomatolog MUDr. Jaroslav Šimon.

„Jde o maličký řez do dásně, odstranění nepatrného množství čelistní kosti nad zubem a zašití ranky několika stehy. To vše samozřejmě při analgetickém tlumení – ve většině případů stačí lokální, méně často je třeba celková anestézie. Bolestivost po zákroku se většinou neliší od bolesti po trhání zubů a za pomoci běžně dostupných analgetik brzy pomine. Stehy se pak za zhruba týden vyjmou a pacient má nadosmrti s obtížnými osmičkami po starostech.“

Kdy trhat osmičky

Mnozí z nás se již rozhodovali mezi variantou vytrhnout, nebo ne. Někdo si nechá vytrhnout všechny osmičky na doporučení stomatologa, jiný se zatím neodvažuje, neboť bolest osmiček se ještě nepřihlásila dostatečně intenzivně. Někteří zubaři jsou toho názoru, že trhat by se mělo v případě, když zub moudrosti nemá šanci se prořezat nebo je nakloněn tak, že tlačí na vedlejší zub.

Osmičky jistě mají svou funkci, neboť nám je příroda nenadělila jen tak. Pro naše prapředky byly třetí stoličky důležité. Ve věku dospívání, kdy se obvykle osmičky prořezávají, jim totiž už mnoho zubů chybělo, takže jim tyto přišly při žvýkání mamutů vhod. A navíc se jim do částečně již vyprázdněných úst snadno vešly.

V dnešní době, obzvláště ve starším věku, když už začneme přicházet o přední zuby, oceníme, že jsme v mládí vydrželi bolest při prořezávání osmiček, neboť "v pozdějším věku se ještě mohou hodit". Ať na snadnější přežvýkávání, nebo například jako podpěru pro vybudování takzvaného můstku.