Závěry vysvětlují, proč je také nebezpečná atletická anorexie, kdy člověk extrémně cvičí, aby zhubnul. Přitom tohle chování se časem stane identickým s chováním při užívání drog. Ale naopak právě narkomanům by pravidelné každodenní cvičení mohlo boj se závislostí usnadnit.

„Excesivní běhání je podobné jako chování při užívání drog,“ uvedli v závěru studie její autoři z Tufts University v Massachussets.

Nejhorší varianta bez jídla a přitom aktivní

V experimentální studii neurologové testovali účinky pohybu a hladovění na mozek hlodavců. Zvířata rozdělili do čtyř skupin, dvě byly aktivní a dvě bez pohybu. Přitom jedna aktivní a jedna neaktivní skupina dostávala potravu běžně po celý den, druhá aktivní a neaktivní skupina jen po jednu hodinu denně.

Studiem chování a reakcí v mozku přitom experti z Bostonu zjistili, nejsilnější projevy závislosti měla skupina, která se pohybovala a málo jedla. Naopak neaktivní hlodavci neprojevovali žádné známky vzniku závislosti na drogách, ani když nedostávali potravu.

„Při cvičení se stejně jako při užívání drog uvolňuje do mozku endorfin a dopamin, které souvisejí s centry prospěchu a odměny,“ uvedl na vysvětlenou doktor Robin Kanarek.