Hlavní obsah
Lidé jsou citově frustrovaní a nespokojení. Marně čekají od partnera pochopení a citovou výživu. Svou nespokojenost řeší rozvodem, protože jiné řešení nevidí. Neuvědomí si, že stojí za to, aby pracovali na stávajícím vztahu. Foto: Profimedia.cz

Ženy i muži dnes od vztahů chtějí více, než bylo zvykem u minulých generací

Sociální a ekonomické změny, ke kterým došlo za posledních padesát let, způsobily, že se změnily i tradiční mužské a ženské role. Ty spolehlivě fungovaly po celou dobu civilizace, i když práva žen a mužů nebyla stejná, k nim vedla dlouhá cesta bojů za rovnoprávnost. Pak ženy začaly opouštět domácí svět rodiny a postupně se zapojovaly do tradičně mužského světa práce.

Lidé jsou citově frustrovaní a nespokojení. Marně čekají od partnera pochopení a citovou výživu. Svou nespokojenost řeší rozvodem, protože jiné řešení nevidí. Neuvědomí si, že stojí za to, aby pracovali na stávajícím vztahu. Foto: Profimedia.cz
Ženy i muži dnes od vztahů chtějí více, než bylo zvykem u minulých generací

Přinutila je k tomu zejména situace vyvolaná dvěma světovými válkami a obdobím po nich. Oslabilo to roli muže jako živitele rodiny. Moderní žena si víc určuje svůj osud a často nepotřebuje muže k tomu, aby ji živil a chránil.

S vynálezem antikoncepce si navíc může sama rozhodovat o tom, kolik chce mít dětí a s kým. To ji zásadním způsobem osvobozuje od tradiční závislosti na muži.

Dobře zvládnutá role živitele a ochránce už nestačí k tomu, aby rodinné vztahy byly šťastné a harmonické. Uživit se a ochránit své děti zvládá žena stále častěji sama.

Proto se stírá ono dávné rozdělení rolí: muž živitel, žena pečovatelka. Dochází k velkým změnám ve vztazích mezi pohlavími. Hledání nových forem soužití nejednou vyvolává napětí a konflikty.

Ženy i muži dnes od vztahů vyžadují něco jiného. A hlavně toho chtějí více, než bylo zvykem v minulých generacích. Dnešní ženy nepotřebují muže jen proto, aby je zabezpečil hmotně. Chtějí partnery, kteří zároveň pochopí jejich vnitřní svět a poskytnou jim emoční oporu.

Také dnešní muž už od své ženy nechce jenom to, aby byla pouhá hospodyně a matka jeho dětí. Chce ženu, která uspokojí jeho citové potřeby. Nestojí například o to, aby se k němu chovala jako matka k dítěti. Jsme prostě náročnější, protože už nebojujeme o holé přežití.

Neschopnost uspokojit své emoční potřeby

Žádáme od trvalého svazku víc a tím překračujeme tradice. Řádný muž vydělává pro rodinu peníze, řádná žena o ni pečuje. Co ale neumíme, protože to nás tradice nenaučila, je vzájemně uspokojovat své emoční potřeby.

Když u obou partnerů vyloučíme výraznou osobnostní patologii, tak podstata naprosté většiny partnerských konfliktů a následných rozvodů spočívá právě v tomhle. Lidé jsou citově frustrovaní a nespokojení. Marně čekají od partnera pochopení a citovou výživu.

Svou nespokojenost řeší rozvodem, protože jiné řešení nevidí. Neuvědomí si, že stojí za to, aby pracovali na stávajícím vztahu. Že je lepší se snažit o vzájemné pochopení než rozbít vše, co vybudovali, a ukončit to rozvodem.

Moderní partnerství je složitější, než bylo to v minulosti. Proto je nutné, aby se lidé naučili naslouchat a chápat, jak dostatečně uspokojit citové potřeby partnera.

Věřím, že poklad dobrých rodinných vztahů existuje. Chce ho jen trpělivě hledat a vytvářet společně modely soužití, které budou lidem vyhovovat.

Ostatně vlny covidu, které jsme zažili, nám ukázaly, jak důležité je mít pevné a funkční rodinné zázemí, do kterého se můžeme uchýlit v těžkých dobách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků