Hlavní obsah
Modrá pilulka už by nemusela pomáhat jen mužům. Foto: Profimedia.cz

Vědci možná konečně vyvinuli viagru pro ženy

Vývoj pilulky na ženskou potenci zaměstnává vědce už dlouhou dobu. Nyní se možná jejich snažení konečně zúročilo. Společnost Pfizer totiž oznámila, že se blíží ke klinickým testům nového léku, který zvyšuje ženské vzrušení. Medikament ale není dokonalý - neodstraní emocionální problémy, nezvýší touhu ani nezlepší náladu.

Modrá pilulka už by nemusela pomáhat jen mužům. Foto: Profimedia.cz
Vědci možná konečně vyvinuli viagru pro ženy

Ženská sexualita je mnohem složitější než ta mužská, ženské vzrušení je komplexnější, a proto také vývoj léku má cestu poněkud klikatější, než byla ta vedoucí k Viagře, Cialis či Levitře.

Nový lék společnosti Pfizer nese zatím pracovní označení UK-414,495. Účinkuje tak, že zvyšuje prokrvení ženských genitálií a zvyšuje sexuální vzrušení.

„Před tímto výzkumem jsme věděli překvapivě málo o procesech, které tyto změny ovládají. Teď začínáme objevovat cesty vedoucí k sexuálnímu vzrušení žen, takže budeme schopni nalézt lék, který by mohl pomoci ženám trpícím poruchou sexuálního vzrušení,“ uvedl vedoucí výzkumného týmu Chris Wayman.

Konkurence flibanserin

Ovšem Pfizer není jediná společnost, která ženskou Viagru hledá a která má na tomto poli výzkumu úspěch. Odborníci na University of North Carolina totiž zjistili, že z neúčinného antidepresiva flibanserinu se vyklubal právě lék, který zvyšuje vzrušení u žen a usnadňuje jim dosažení orgasmu.

„Flibanserin působí jako antidepresivum velmi špatně. Nicméně lékaři potvrdili, že zvyšuje libido jak u laboratorních zvířat, tak u prvních testovaných osob. Takže jsme zahájili mnohonásobné klinické testy na lidech,“ přednesl profesor John Thorp z University of North Carolina loni na podzim na setkání sexuologů ve francouzském Lyonu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků